Hiroşima'ya 1945 yılında atılan atom bombasının kalıntıları arasında bulunan bir kol saati, 31 bin 113 dolara yeni sahibini buldu. ABD'nin Boston kentinde düzenlenen "RR Auction" müzayedesinde, bombalanan Hiroşima şehrinin enkazı altından çıkarılan bu kol saati, yerel saatle patlama anında, yani 08.15'te donmuş halde bulundu ve bu özellikle dikkat çekti. Saati satın alan kişinin kimliği ise açıklanmadı.

İran BM yetkilisi: Saldırı sonuçlandı sayılır İran BM yetkilisi: Saldırı sonuçlandı sayılır

"Nükleer Çağın İşareti ve Uygarlığın Alacakaranlığı"

Müzayede yetkilileri, bu ünlü kol saatinin "nükleer çağın şafağının işareti ve uygarlığın alacakaranlığının habercisi" olarak nitelendirdiğini belirttiler. Saat, kente acil yardım malzemeleri götüren bir İngiliz askeri tarafından keşfedilmişti. Bu keşif, Hiroşima'nın bombalanmasıyla ilgili tarihi olayları hatırlatmaktadır.

"Tarihi Derslerin Ticarete Dönüştürülmemesi Gerekiyor"

2017 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen İsviçre merkezli Uluslararası Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası (ICAN), bu kol saatinin satışına karşı çıktı. ICAN, "Tarihi dersler taşıyan bir objeden bireylerin kâr elde edebileceği kaygısı" nedeniyle, saatin müzayededen çıkarılmasını istemişti. Onlara göre, tarihi olayların ticarete konu olması, geçmişte yaşanan acıları unutturabilir.

Ne Olmuştu?

ABD, 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya tarihin ilk atom bombasını atmıştı. Kentin yüzde 90'ı yerle bir olmuş ve ilk anda 80 bin kişi hayatını kaybetmişti. 

Kaynak: AA