Mustafa Kemal Atatürk'ün 28 Temmuz 1922'de Akşehir'de batı cephesindeki komutanları bir araya getirmek ve Büyük Taarruz kararını almak için düzenlediği gizli toplantıya vesile olan futbol maçı ülkemizin kaderini değiştiren çok önemli bir olaydı.

İzmirli kent tarihçisi Bedri Cumhur Doğu, o tarihi maçta kalecilik yapan Fenerbahçe ve Karşıyaka'nın kurucuları arasında yer alan milli mücadele kahramanı kaleci Kenan Or ile ilgili çok önemli bilgi ve belgelere ulaştı.

SIRADAN BİR MAÇ DEĞİL

Büyük önder, komutanlarını de toplamak için ilginç bir bahane buldu. Futbol o dönemler orduda yaygın bir spordu. Tatil günleri alaylar, tümenler birbirleri ile kıran kırana maçlar yapıyorlardı. Cephe karargâhı futbol takımı ile kolordular karmasının 28 Temmuz 1922 Cuma günü Akşehir'de maç yapmaları kararlaştırılmıştı. Ama bu maç öyle sıradan bir maç değildi. Atatürk bunu Nutuk'ta da dile getirmiş ve şöyle demişti: 28 Temmuz 1922 günü öğleden sonra yaptırılan bir futbol maçını görmeleri ileri sürülerek, ordu komutanları ve bir takım kolordu komutanları Akşehir'e çağrıldı. 28/29 Temmuz gecesi, komutanlarla genel olarak saldırı konusunda görüştüm." Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde, Fevzi Paşa, İsmet Paşa ve diğer komutanların katıldığı toplantı bir futbol maçının gölgesinde yapılmıştı. O maçta da Cumhuriyet öncesinde Fenerbahçe'nin, Cumhuriyet sonrasında ise Karşıyaka'nın ilk kalecisi olan Kuvâ-yı Milliye kahramanı Kenan bey görev yapmıştı.”

FENERBAHÇE'DE GOL YEMEDİ

"1915 yılından itibaren Çanakkale Cephesi'nde denizci teğmen (mülazım-ı sani) olarak savaşan, 1920 yılından 1922 yılına kadar da birliğinden izin alarak maçlarda Fenerbahçe kalesini koruyan Kenan bey (Or), 1922 yılında sarı-lacivertli ekip ile namağlup İstanbul Ligi şampiyonluğu yaşamıştır. Kenan Or, hem de hiç gol yemeden takımını bu başarısında en önemli rolü üstlenmişti. Bu maçın ardından Fenerbahçe’den takım arkadaşları Şehit Nâhit (Çokbaşaran), Kâmil (Rona), Ethem (Bellisan) ve Dr. Refik (Kuntol) ile beraber Anadolu'ya giden Kenan Or, cephe cephe savaşıp, futbolu da bir araç olarak kullanarak vatanın kurtuluşunda büyük hizmet vermişti. Kenan Or, İzmir'in istirdâtına (kurtuluşuna) müteakip çok sevdiği İzmir'e yerleşti. İlk işi ise 1912 yılında kurulan ancak, önce Balkan, sonra Çanakkale Savaşlar ile faaliyeti durma noktasına gelen, İzmir'in işgali ile kapanan Karşıyaka Kulübü'nün yeniden faaliyete geçmesini sağlamaktı. 1922-1925 yılları arasında, '58 Karşıyakalı' ile beraber yeniden kurdukları Karşıyaka Gençler Birliği'nin kaleciliğini yapan Kenan Bey, 1925 yılından sonra Karşıyaka Spor Kulübü adını alan kulübün sembol ismi olmuştur.

Türk atçılığının öncüleri

William Giraud,1903 yılında İzmir’de doğmuştur. Türkiye Jokey Kulübü’nün 1951 yılında asli üyesi seçilerek, ülkemizde safkan İngiliz atı yetiştiriciliğinin gelişmesinde büyük katkılar sağlamıştır. Giraud ekürisi, 7 kez Gazi Koşusu’nu ve ilk kez düzenlenen Başbakanlık Kupası Koşusu’nu kazanarak büyük başarılara imza atmıştır. William Giraud 2 Şubat 1980 tarihinde vefat etmiştir. Anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile kendisini bir kez daha saygı ve rahmetle andık.

APPOLON KUPASI GÖZTEPE’NİN

Yunanistan’ın Apollon takımının İzmir’e gelmesi sebebiyle Göztepe, Karşıyaka, İzmir Demirspor ve Apollon arasında misafir takımın adının verildiği bir kupa düzenlendi. Bu kupada Göztepe ilk karşılaşmasını Apollon ile oynadı. Karşılaşmanın başında Göztepe hakim oynadı ve ilk golü Adnan ile buldu. Adnan’ın kaydettiği golden sonra Apollon, Angelopulos ile bir gol buldu ve bu maç 1-1 sona erdi. İkinci karşılaşmada Karşıyaka ile oynayan Göztepe bu maçtan 3-2 galip ayrıldı. Göztepe’nin gollerini Nezihi, Cahit (2), Karşıyaka’nın gollerini ise Suad ve Ömer kaydetti.739 Son maçta Göztepe, İzmir Demirspor’u 2-1 yenerek kupanın sahibi oldu. Göztepe’nin gollerini Cahit atarken, İzmir Demirspor’un golünü Emin attı. Müsabaka sonunda yapılan törende Göztepe’ye kupayı dönemin Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve Meclis Grubu Başkanı Şükrü Saraçoğlu verdi.

Turnuva 1.Gün
30.03.1948
Stad : İzmir Alsancak Stadı
Göztepe 1-1 Apollon Turnuva 2.Gün
03.04.1948
Stad : İzmir Alsancak Stadı
Göztepe 3-2 Karşıyaka Turnuva 3.Gün
04.04.1948
Stad : İzmir Alsancak Stadı
Göztepe 2-1 Demirspor