Güneş hergün doğar

“Truva Kralı Priamos kızlarından olan Kassandra’ya Tanrı Apollon aşık olmuş ve ona geleceği görmek gücünü vermişti. Daha sonra aşkının reddedilmesi nedeniyle Apollon kıza düşman olur. Vermiş olduğu insanüstü gücü geri alamamakla beraber -“kutsal armağanlar geri alınamaz”- onun etkisini yok edecek bir çare bulur. Kimse inanmaz Kassandra’nın söylediklerine… Kassandra, Yunan kuşatmasındaki Truvalılara bütün olacakları her seferinde haber verir ama kimse dinlemez onu… Kassandra, Tahta At’ın içinde Yunanlıların gizlendiğini de söyler ama sözlerine kimse aldırmaz. Kassandra’nın kaderi, yaklaşmakta olan felaketleri haber vermek fakat kimseyi inandıramamak, felaketi önleyememektir”

Edith Hamilton dev yapıtı Mythologya’da anlattığı “Kassandra çaresizliği”ni ben de kitaplarımdan birinin adı yapmıştım.

Kassandra Çaresizliği’nin dayatıldığı günümüz Türkiye’sine İsmail Cem daha yıllar öncesinden görmüş gibi 4 Mart tarihinde Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde “Hadi canım sen de” başlıklı yazısında şunları yazmıştı…

“Bir toplumda eğer etrafı kandırmaya ve olduğundan başka gözükmeye çalışan sadece birkaç kişi yahut bir zümre ise o toplum bir şey kaybetmez. Ama eğer bir toplumun her gün söz söyleyip kamuoyu önüne çıkan kimseleri medeni cesaretin zerresinden yoksunsa, hepsi ellerini ovuşturup kuvvetli gözükene nasıl yaranırım ya da hiddetini çekmeme hesabındaysa ve bu insanlar sürekli biçimde hem toplumu hem birbirini hem de halkı kandırmanın çabasındaysa bir aldatmaca ve oyun sürüp gitmekteyse o toplumun geleceği tehlikeye düşmüş demektir.”

* * *

Seneca’ya göre, “Yeryüzünde gün ışığına layık olmayan çok insan var ama güneş her gün doğar.”

Güneş Gibidir Özgürlük'te de Oktay Kaynak, “Bir avuç ateş gibi/ Doğuyor bizde güneş” diye haykırıyor… Taliha Değer’de “haydi gül İzmir olacaksın/ güneşle yıkanmış renklerin olacak” diyor.

Sevda Kesiği’nde 68 kuşağının şehitlerinden Özgür için seslenir Halit Özboyacı:

“Sizlere emanet sayfayı açarken
Düşen Taylan Özgür’ü
Artık bildiğimiz sonla
Artık bütün şehirlerin yufka koynuna
Kıpkızıl kanla
Vazgeçilmez bir heybet gibi döşedim
Dört mevsimi de çizerek hayatımıza”

Kassandra Çaresizliği’nin yaşandığı Türkiye’de de gün ışığına layık olmayan çok insan var ama Güneş her gün doğar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Taliha Değer
Taliha Değer - 3 ay Önce

Güneş devrimcidir.Herkesi eşit ısıtır.Görevini çok iyi bilir ve her gün yeniden doğar. Kassandra çaresizliğinin bile en büyük ilacıdır güneş.Deniz'ler sığ değil,okyanus olduklarını ölürken bile dik duruşlarıyla kanıtladılar.Güneşin hiçbir doğuşu boşuna değildir; zaman bunu bize gösterecek.Sevgili arkadaşım Okan'ı kutluyorum.