Baharın coşkusuna yakışır bir etkinlik bugün kapılarını açıyor. Hem de Kültürpark'ta... İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen İzmir Kitap Fuarı, kitap şöleni İZKİTAPFEST adıyla bugün kitapseverlerle buluşuyor.

İZFAŞ ve SNS Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen İZKİTAP - İzmir Kitap Fuarı, 28 Nisan Pazar gününe kadar açık olacak ve birbirinden güzel etkinliklerle halkla kucaklaşacak. Fuarın ana teması 'Çocuk Edebiyatı' olarak belirlendi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanacağı Salı günü istikamet belli oldu diyebiliriz çocuklar ve aileler için... İşte tam bu noktada kitap fuarının Kültürpark’ta olması çok önemli.

***

Ulaşılabilir olması, kent hayatının tam kalbinde bir noktada gerçekleştirilmesi, yurttaşların kitaplarla buluşmak için hafta sonunu beklemek zorunda kalmaması çok güzel oldu. Çalışanlar için öğle arasında bile erişilebilir olması da katılıma büyük katkı sağlayacaktır. Gaziemir Fuar alanı da fiziki açıdan çok modern ve güzel ancak ulaşım noktasında Kültürpark daha çok tercih ediliyor. Bu konuda bence herkes hemfikir ve kitap fuarının hiç değilse baharda yuvasına dönmesinden ötürü sevinçlidir, kanaatindeyim. Baharda Kültürpark'ta sonbaharda yine Fuar İzmir'de yapılacak kitap fuarı.

***

Peki bahar fuarında neler neler olacak? Hepsini tek tek saymam tabi ki mümkün değil ancak gözüme kestirdiklerimden bahsebilirim pekala.

Öncelikle 23 Nisan haftası programında neler var diye merak edenler için; 10 gün boyunca çocuklar için konserler, müzikaller, masal anlatımları, bilgi yarışmaları, pantomim ve illüzyon gibi birçok gösteri gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Açılış coşkusu bu akşam düzenlenecek Akdeniz Müzikleri Konseri ile kutlanacak. Ve kadınlar... Bugün saat 13.00’te Edebiyat Dünyası’nda Kolektif Kitaplar söyleşisi de kaçırılmazlar arasında yer alıyor bana göre.

Çim alanda 23 Nisan’da saat 15.00’te Evrencan Gündüz konseri ile başlayacak olan eğlence, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda Rafadan Tayfa Müzikali, Ahşap Sahne'de Şubadap konseri ile Çocuk Tiyatrosu ve Masal Saati gibi etkinliklerle devam edecek. Köy Tiyatroları, İMD Ritim Grubu ve Future Dans Grubu gibi birçok gösteri de fuar kapsamında gerçekleştirilecek. Çocuklar için 24 Nisan’da Sima Özkan, “Soso ile Tohumlar Saçılsın Şapkamızdan” atölyesi ile Ahşap Sahne’de olacak. Ve daha neler neler, kimler kimler...

***

Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda yazarlar söyleşileriyle sevenleriyle buluşacak. Yazar Şeyhmus Diken, gazeteci Saygı Öztürk, yazar Ahmet Ümit, Canan Tan, Çağan Irmak, Ali Lidar, Emre Kongar ve Zülal Kalkandelen, Atıl Gedik, bisikletçi Juliana Buhring, Enver Aysever, Harun Tutuş, Şükrü Erbaş, Serhan Asker, Mine Söğüt, Ahmet Telli, Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Umut Sarıkaya, Sema Kaygusuz, Murathan Mungan, Kral Şakir’in yaratıcısı Varol Yaşaroğlu burada sayabildiklerim...

Sayamadıklarıma İZKİTAP Fuarı sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.