Yeni bir yıla doğru akıyor zaman... Koskoca bir yıl daha bitti, yenisi kapıda... 2023 yılından 2024 yılına geçiş yapacağımız güne doğru geriye sayarken her şeye rağmen umut yüklüyüz. 2023 yılı Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri ile sarsıldığımız bir yıl oldu... Ateşin sadece düştüğü yeri yakmadığı, her yeri yakıp yıktığı bir felaketin yılıydı.

50 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği bir yılı geride bırakıyoruz, bunun ağırlığı bin yıl da geçse hafifleyebilir mi? 2 bine yakın kültür varlığının da yok olduğu depremlerin birinci yılı dolacak, depremzedelerin hala çadırlarda yaşamadığı, yaşam koşullarının yaşanabilir olacağı koşulların sağlanmasını yeni yılda yetkililerden bekliyoruz...

2024 yılının; deprem bölgelerindeki dayanışmanın daha da artarak devam edeceği, sanat camiasının depremzedelerin yanında olmayı sürdüreceği bir yıl olmasını dilerim...

***

2023’te sinemadan gurur verici haberler aldık. Cannes Film Festivali’de Nuri Bilge Ceylan’nın (NBC) Kuru Otlar Üstüne filmi 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı. Filmin Türkiye’deki gösterimi gişe rekoru kırdı ‘Umut etmenin yorgunluğu’. Kuru Otlar Üstüne, eleştirmenler tarafından üzerine en çok yazı yazılan kafa patlatılan film oldu. Yıl sonunda da Zeki Demirkubuz'un Hayat filmi vizyona girdi. Ama filmden çok şimdi Demirkubuz'un, Nuri Bilge ile ilgili açıklamalarını okuyoruz... NBC ile kıyaslanmaktan ötürü rahatsız olan yönetmenin açıklamalarını daha çok okuyacağız gibi... NBC cevap verecek mi, merak ediliyor.

***

Bu yıl sinema camiasında bir ilk gerçekleşti. Altın Portakal Film Festivali iptal oldu. İptal nedeni Nejla Demirci’nin, FETÖ’den ihraç edilen iki KHK’lı kamu çalışanını anlatan 'Kanun Hükmü' adlı belgesel filminin gösterimden çıkarılması oldu. Festivale siyasetin gölgesi düştü. Film tepkiler üzerine festivale yeniden dahil edildi. Ancak sular dinmedi ve festival iptal edildi.

***

Yılın bir diğer olayı devlet tiyatrolar genel müdürlüğüne yapılan bir atama oldu. Oyuncu Tamer Karadağlı devlet tiyatrolarının başına getirildi. Bu atama sosyal medyada yankılandı. Sanat camiasının yanı sıra vatandaşlar da atama karşısında olumlu-olumsuz çeşitli yorumlarda bulundu.

***

2023 yılında dünyada yaşanan en sansasyonel olay ise İngiltere’den yaşandı. British Museum’dan tam 2000 tarihi eserin çalındığı anlaşıldı. Eserlerin eBay’de satıldığı ortaya çıktı. Bu durum ülkeler arasında diplomatik krizlere neden oldu.

***

Sanat dünyasında acı kayıplar yaşandı. Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) üçlüsünün sevilen müzisyeni, oyunculuğu ile de gönüllerde taht kuran Özkan Uğur hayata veda etti. Uğur’un vefatı sanat camiasında ve sevenleri tarafından derin üzüntüyle karşılandı. MFÖ’nün en deli dolu, hiçbir anlamı olmayan sözlü şarkılara can veren Özkan Uğur bu dünyadan göçtü, eserleriyle sonsuzluktaki yerini aldı. Yılın bir diğer üzücü kaybı da rock müziğin duayeni Erkin Koray’ın ölüm haberi oldu.

***

2023 yılı 10 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırıları ile başlayan ve binlerce can kaybının yaşandığı savaşa tepki gösterenler, İsrail’in saldırılarını eleştirenlerin dışlandığı bir süreç yaşandı, yaşanıyor. Dünya bir elmanın iki yarısı gibi ikiye bölündü. Dünya genelinde “savaşa hayır” diyen sanatçıların Avrupa’daki konserleri iptal edildi. Dünyaca ünlü gururumuz piyanist Fazıl Say’ın İsviçre’deki konseri savaş karşıtı açıklamaları sebebiyle iptal edildi. Say gibi savaş karşıtı görüşlerini belirten ve İsrail’e çağrıda bulunan Filistin’e destek için etkinlik düzenleyen sanatçıların dışlandığı bir garip dönem yaşanıyor.

***

2023 nasıl geçti? Neler oldu? diye kısa bir hatırlatmada bulundum naçizane... Yazılacak çok şey, hatırlatılacak epey olay var... Bu yıl hiç iyi geçmedi, gelen yıl nasıl geçer bilemiyoruz... Yine de her şeye rağmen yeni yılınız kutlu, (u)mutlu olsun...