banner112

Şiddetli geçimsizlik

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde sokağa dökülen kadınlar, kendilerine yönelen şiddet ve ayrımcılığın yanı sıra son günlerde artan ekonomik bunalımla da mücadele ettiklerini vurguladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ekonomik krizin kadınlar üzerindeki baskıyı artırdığını belirtti.

Şiddetli geçimsizlik

'ARTIK YETER! görevinizi yapın'

Eşitlik İçin Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’yle ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada, “Türkiye’de her gün en az üç kadın katlediliyor. Bu durum on yıllardır sürüyor ve öldürülen kadınların sayısı giderek artıyor. Eşit, şiddetsiz, haklara saygılı bir hukuk devletinde yaşamak isteyen herkesi, kadın ve LGBTİ+’lara karşı her türlü şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmeye çağırıyoruz. Artık Yeter #YasalaraDokunmaUygula” denildi.

Bu yıl 285 kadın  şiddete kurban gitti

Medyada çıkan haberlere göre 1 Ocak 2021- 23 Kasım 2021 dönemindeki 326 günde, en az 285 kadın gördüğü şiddet sonrası hayatını kaybetti. 326 günde en az 193 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. 172 kadını koca, sevgili, eski sevgili ve eski kocası öldürdü. En az 52 kadını abi, baba, oğul, damat gibi aile üyeleri, 28 kadını komşu ve arkadaşları, 12 kadını evine giren hırsızlar katletti. Kasım 2021'nin ilk 23 gününde ise erkekler 29 kadını öldürdü, 41 kadını yaraladı. 

YORUM EKLE

banner101

banner100