Sokak köpekleriyle ilgili yeni yasa teklifi nedeniyle gerim gerim gerildik. Öfkeliyiz, üzgünüz, endişeliyiz.

Yıllardır sahipsiz hayvanların yaşam koşullarını bir nebze olsun iyileştirebilmek için verdiğimiz mücadelenin sonunda geldiğimiz noktayı kabullenmemiz mümkün değil!

Yeni yasa taslağı Çarşamba günü Meclis’e geldi. Sokak köpeklerinin toplanarak barınaklara götürülmesi, burada 1 ay içinde sahiplendirilemedikleri takdirde öldürülmesi yönündeki teklif Meclis’te tartışılacak.

Son bir haftadır zaten sosyal medya savaş alanına dönmüştü. AKP’nin geri adım atmadan yasa taslağını Meclis’e getirmesiyle çarşı iyice karıştı!

Whatsapp Image 2024 05 31 At 11.17.16

Hayvan düşmanları durumdan memnun! Dünyanın dört bir yanından köpek saldırısı haberlerini araya katıp sanki Türkiye’de her gün yüzlerce olay yaşanıyormuş gibi gösterenler, bütün sokak köpeklerini katil, onları öldürmek isteyenleri kahraman ilan edenler, hayvanseverleri çocuklardan nefret eden psikopatlar olarak lanse etmeye çalışanlar, köpeklerin öldürülmesini Avrupalılık ve medeniyet göstergesi olarak yutturmaya gayret edenler… Çıldırtan yorumlar listesi uzayıp gidiyor.

Diğer tarafta ise hayvan hakları savunucuları var. Sanatçısından politikacısına, iş adamından sporcusuna ünlüler de mücadeleye katılmış durumda. Kimi “önce beni uyutun” diyor, kimi yol yakınken yanlıştan dönülmesi için çağrı yapıyor.

Gözü yaşlı, öfkesi kabarmış hayvanseverler kendini savunamayan yüzbinlerce canı nasıl koruyacağının derdine düşmüş durumda.

Whatsapp Image 2024 05 31 At 11.17.16 (1)

STK’ler belgelerle, bilimsel argümanlarla, istatistiklerle yeni yasa taslağına karşı seslerini yükseltiyor. “Kısırlaştırmayla olmaz” diyenlere, nasıl olacağını detaylı şekilde anlatıyor.

AKP tarafının savunması “Biz ‘yakala-kısırlaştır-sal’ metodunu denedik ama köpek popülasyonu azalmadı” şeklinde.

Pardon ama Türkiye çapında merkezden koordine edilen; tüm ilgili kurumların, veteriner hekimlerin, STK’lerin, gönüllülerin katıldığı eşzamanlı kısırlaştırma seferberliği yapıldı mı? Üretim ve satış durduruldu mu?

Kısırlaştırma yıllar önce olması gerektiği gibi yapılsaydı, bugün zaten popülasyon sorunumuz yoktu.

*

Yasa tasarısı bu haliyle geçerse, sokaklarda köpeklerin zorla toplandığına, barınaklarda 1 ayı dolan canlarınnasıl bir prosedürle yapılacağı bile belli olmayan bir şekilde katledilmesine, vicdan yapıp hayvanları salan kamu görevlilerinin ise ciddi cezalara çarptırılmasına tanık olacağız.

Çağrımız hem AKP’nin sağduyulu hayvansever vekillerine hem de muhalefete: Yaşamdan yana olun, ölüm yasasını onaylamayın!

İçerik değişmedi ama katliamın adı güncellendi!

Televizyonlarda, yazılı basında ve sosyal medyada sokak köpekleriyle ilgili yeni yasa taslağı tartışılırken, yasa yapanların kelime oyunu ile meşgul olmaları tepki çekti.

Basına yansıyan habere göre taslak üzerinde çalışan AKP kurmayları “Öldürme yerine uyutma mı diyelim yoksa ötenazi mi?” konusuna takıldı. Sonuçta, önceki gün Meclis’e gelen 5199 sayılı yasada değişiklik öngören teklifte uyutma yerine ötenazi ifadesinin kullanıldığı görüldü.

Bu gelişme üzerine hayvan hakları savunucuları “Sokak köpekleri kendi istek ve talepleriyle mi öldürülecek de adına ötenazi diyoruz. Şu an derdimiz katliama isim koymak mı?” diyerek tepkilerini dile getirdi.

***********************************************************************

Whatsapp Image 2024 05 31 At 11.17.15 (2)

DÜNYADAN BİHABER

Hayvanseverler “Uyutma Yaşat” demek için meydanlarda

Hayvan Hakları Yasası’nda yapılması planlanan ve sahiplenilmeyen sokak köpeklerinin öldürülmesini içeren yeni düzenleme, 2 Haziran 2024 Pazar günü tüm Türkiye’de eşzamanlı eylemlerle protesto edilecek.

Üç büyük kentteki miting ve yürüyüşlerin ise büyük katılıma sahne olması bekleniyor.

İstanbul’da saat 13.00'te Yenikapı'da gerçekleştirilecek olan Adalet Mitingi aslında daha önceden planlanmıştı. Katledilen, şiddet ve istismara uğrayan çocuklar, kadınlar ve hayvanlar ile talan edilen doğa için tüm Türkiye’den STK’ler ve duyarlı vatandaşların katılımı beklenen mitingin, gündemdeki yeni hayvan yasası taslağına odaklanması bekleniyor. Ankara’daki eylem Tandoğan Meydanı’nda saat 14.00’te başlayacak.

İzmir’de bu Pazar günü yapılacak olan hayvan hakları mitinginin adresi ise Alsancak Gündoğdu Meydanı olacak. Saat 15.00’te biraraya gelecek olan hayvanseverler, “Sen Susarsan Ben Ölürüm, Susma!”, “Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir” çağrısıyla gerçekleştirilecek. STK’ler tüm duyarlı vatandaşları eylemlere davet ederek, katliam yasasına karşı verilen mücadeleye katılma çağrısı yaptı.

**************************************************************************

Whatsapp Image 2024 05 31 At 11.17.15 (1)

BİZİM GEZEGEN

Toprağı korumak için atılması gereken 7 adım

Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP, 5 Haziran Çevre Günü öncesinde toprağın dünyadaki sürdürülebilir yaşam için kritik önemine dikkat çekerek, “Ormanlar, tarım arazileri, savanlar, turbalıklar ve dağlar gibi doğal alanlar insanlığa hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu gıda, su ve hammaddeleri sağlar. Ancak dünya topraklarının 2 milyar hektardan fazlası bozuluyor ve 3 milyardan fazla insan etkileniyor” açıklamasını yaptı.Toprağın onarılmasını sağlayacak 7 adım paylaşıldı:

  • Tarımı sürdürülebilir kılın: Yenileyici tarıma yapılan yatırımlar ekosistemleri korurken gıda üretimini artırabilir.

  • Toprağı koruyun: Sağlıklı toprak kritik bir karbon deposudur ve gıdamızın %95'ini üretmek için önemlidir. Organik tarım desteklenmelidir.

  • Tozlayıcıları koruyun: Arılar başta olmak üzere tozlayıcılar gıda ürünleri için gereklidir. Onların hayatta kalması sağlanmalıdır.

  • Tatlı su ekosistemlerini onarın: Tatlı su kaynakları milyarlarca insanı besler ve aşırı hava koşullarına karşı korur. Su kalitesi arttırılmalı; nehir ve sulak alanlar restore edilmelidir.

  • Kıyı ve deniz alanlarını yenileyin: Deniz biyoçeşitliliği 3 milyardan fazla insanı destekliyor. Okyanus sağlığını korumak için mangrovlar ve mercan resifleri restore edilmelidir.

  • Doğayı şehirlere geri getirin: Kent ormanlarına, yeşil çatılara ve su kaynaklarının korunmasına yönelik yatırımlar kentsel ortamları zenginleştirebilir.

  • Restorasyon için finansman yaratın: Çevresel hedeflere ulaşmak için doğaya dayalı çözümlere yapılan yatırımların iki katına çıkarılması gereklidir.

*************************************************************************

KULAĞIMIZA KÜPE OLSUN

Bütün varlıkların yaşamının bütünüdür hayat ve o sonsuzdur.” Timur Davletov / Yazar

Whatsapp Image 2024 05 31 At 11.17.16 (2)

Fotoğraf: Hubble Teleskobu tarafından çekilen “Yaratılış Sütunları” adlı Samanyolu görüntüsü.