Sanattan kopamayanlara ‘merhaba’... Türkiye'den ve dünyadan kısa kısa sanat haberlerini aktarmak istiyorum sizlere bu hafta.
Sinema–dizi sektöründen sevindirici bir haber aldık. Hollywood Türk Film ve Drama Günleri kapsamında Haluk Bilginer’in başrolünü oynadığı Şahsiyet dizisinin ikinci sezonunun dünya prömiyeri gerçekleştirilmiş.  
İlk kez bir dizinin dünya prömiyeri yapılıyor...
Sony Stüdyoları’nda düzenlenen organizasyona Türkiye’den sanatçılar da katılmış. İlk gün Aras Bulut İynemli’nin başrolünü oynadığı Atatürk filmi gösterilen etkinlikte, ikinci gün ilk kez bir Türk dizisinin prömiyeri yapıldı. Onur Saylak’ın yönetmenliğini yaptığı ve Hakan Günday’ın senaryosunu kaleme aldığı dizi, 47. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde Haluk Bilginer’e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştı.
Amerika’daki prömiyerde Şahsiyet II. Fasıl, büyük alkış almış. Gurur verici bir gelişme, diziyi izlemek için heyecanlıyız.  

***
Bir diğer sevindirici haber de Çirkin Kral’dan... Türk sinemasının unutulmaz yönetmeni namıdiğer Çirkin Kral yani Yılmaz Güney’in hapishaneden kaçışı ve ölümüne kadar geçen zamanda yaşadıkları, abi kardeşler olarak bilinen Edi ve Bruno Hubschmid'in kaleminden tüm kanıtlarıyla ve gerçek yaşanmışlıklar ile beyaz perdeye aktarılacak.  
Prodüktör Edi Hubschmid, Güney'in hapishaneden kaçışı ve ölümüne kadar geçen süresini "Yol Bir Sürgün Hikayesi" kitabında toplar ve kitap 5 dilde yayınlanır. Ve Hubschmid ile yapımcı Kazım Çarman ve yönetmenliğini Cihan İnan'ın üstleneceği, Yılmaz Güney'in hayatını anlatan filmin, yerli ve yabancı Cast çalışmalarına yakın zamanda start verileceği müjdesine sevindik...  

***
Ve İzmirlilere bir güzel haber... 10 Kasım'da Konak Belediyesi şimdiye kadar yapılmamış bir etkinliğe imza atıyor. Kentin yerel dinamiklerinin sanata verdikleri önemin bir göstergesi aynı zamanda bu etkinlik.  
Lafı fazla dolandırmayayım; Amerika'da Hollywood Türk Film ve Drama Günleri’nin ilk gününde gösterilen Aras Bulut İynemli’nin başrolünü oynadığı Atatürk filmine Konak Belediyesi’nden davet var. Konak Belediyesi tüm İzmirlileri sinemaya davet ediyor. Başkan Abdül Batur, sinemasever İzmirlilerle, Karaca Sineması’nda buluşarak farklı bir 10 Kasım etkinliğine imza atacak.  
Atatürk'ün yaşam öyküsünün anlatıldığı filmin Karaca sinemasındaki 10 ve 11 Kasım'da yapılacak gösterimleri için koltuklar Konak Belediyesi tarafından siz İzmirliler için ayrıldı.
10 Kasım tarihinde saat 17.45 ve 20.30 seansları, 11 Kasım’da ise 12.00, 15.00, 17.45 ve 20.30 seansları için sınırlı sayıdaki ücretsiz davetiyeler 7 Kasım Salı günü saat 18.00’den itibaren Türkan Saylan Kültür Merkezi’nden temin edilmeye başlandı.  
Elinizi çabuk tutun!