“Ne idiysen onu yansıtan
amansız bir ayna şu beyaz kağıt.

Senin sesinle konuşur beyaz kağıt
senin gerçek sesinle
beğendiğinle değil;
senin eserindir, boşuna harcadığın
bu hayat.
Yeniden ele geçirebilirsin belki
seni başladığın yere
fırlatan bu kayıtsız nesneye
tutunabilirsen eğer.

Bunca yer gezdin; aylar, güneşler gördün
ölülere, dirilere dokundun
inlemesini bir kadının
kinini büyümemiş bir çocuğun 
ama bir hiç olacak bütün bu duydukların
sen bu boşluğa güvenmedikçe.
Yitirdiğini sandığın şeyleri bulacaksın
belki orada:
gençliğin filizlenişini, yaşlılığın çöküşünü.

Hayatın sen ne verdiysen odur
bu boşluk sen ne verdiysen odur
bu beyaz kağıt”.

Önümüzdeki Çarşamba, Urlalı büyük şair Yorgos Seferis’in doğum günü. Onu “Beyaz Kağıt” şiiriyle anmak istedim. Hayatımızın bundan güzel bir anlatımı olabilir mi? Bu beyaz kağıda ne yazabildiysek, odur hayatımız… İşte o yüzden kendimizi zenginleştirmeliyiz. Okuyarak, izleyerek, tartışarak… İzmir’in sanat yaşamı son yıllarda epey bir yoğunluk kazandı, sanatsever Başkan Tunç Soyer sayesinde: Şehir Tiyatroları, film festivalleri, Akdeniz Bienali (bugün Bienal’in son günü. Henüz gitmediyseniz Kültürpark’taki Atlas Pavyonu’na gidip görmenizi öneririm). Arkas, Yaşar Holding, Folkart, Olten gibi özel sektör kuruluşlarının ve Alman, Fransız, İtalyan Kültür Merkezlerinin etkinlikleri de kente zenginlik katıyor.

***

Hafta sonunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında Çiğdem Sezgin’in “Suna” filmi ve Nazan Kesal’ın “Yaralarım Aşktandır” oyunu büyük ilgi gördü. İzmir Mimarlık Merkezi’nde Almanya Büyükelçiliği’nin düzenlediği “Cumhuriyet Kadınları Sahneye Çıkıyor” sergisi açıldı. İzmir Şehir Tiyatroları yedinci oyunlarını sergilemeye başladı: Tuncer Cücenoğlu’nun “Helikopter”ini genç yönetmen Bahadır Buyruk yönetiyor. Pazartesi İzmir Sanat’ta “Samim Kocagöz–Mecburi İstikamet” belgeselini, Salı akşamı Tepekule’de Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay’ı yeni oyunları “Kel Diva”da izleyeceğiz.

***

Çarşamba akşamı “42. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali” başlıyor. Kaçırılmaması gereken birkaç oyunu sıralayayım: Perşembe Tiyatro D22 yapımı Berkay Ateş oyunu “Hakikat Elbet Bir Gün”, Cuma Yolcu Tiyatro’nun “Gomidas”, Cumartesi Engin Hepileri’nin kurduğu Tiyatro In’in “Kim Bu Ben”, Pazar Yunan topluluğu Sebun Quartet’in “Tragedyalar” oyunları benim izlemeyi düşündüklerim…18 Mart Pazartesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İKSEV’in Avrupa Caz Festivali’nde Alman caz topluluğu EmbryoLive’ı, Salı İzmir Sanat’ta Tiyatro Adam’ın “Einstein’ın İhaneti”ni, 21 Mart’ta Bornova Belediyesi Nedret Güvenç Sahnesi’nde Tiyatro Peron’un “Pasta Yesinler” oyununu, 23 Mart Cumartesi Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde Tiyatro Kalemi’nin “O! Bu! Şu” oyununu ya da AASSM’de Peyk ve Mom Yapım’ın “Hamiyet” müzikalini izlemeye çalışabilirsiniz.

Beyaz kağıdı boş bırakmak istemiyorsanız…