Stat yapmaya niyetleri yok

Stat yapmaya niyetleri yok
CHP ve spor camiası, spor zirvesinde buluştu. Toplantıda Başkan Kocaoğlu, statlar üzerinden iktidarı hedef alırken, "Göztepe ve Karşıyaka’ya zorlama stat, Alsancak’a stat sözü ama stat yok. Niye yok? Niyet yok"dedi.

Haber / Umut KARAKOYUN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tanıtım ve Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde kurulan Spor Kurulu, 5’inci toplantısını İzmir’de gerçekleştirdi. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen CHP Spor Kurulu Ege Bölge toplantısı, siyasetçilerle sporcuları bir araya getirdi. Toplantının en önemli konusu İzmir'de yaşanan stat sorunu oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, isim vermeden iktidar mensuplarını eleştirdi. İzmir’de 2011 seçimlerinden bu yana stat eksikliğinin dillendirildiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu; “Baktık stat işi uzayıp gidiyor. Kentin güneyine ve kuzeyine iki tane stat yapmaya karar verdik. İzmir’de futbol oynanacak stat yoktu. Göztepe, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bornova Belediyesi’nin birlikte yaptığı statla Süper Lig’e çıktı. Tire Belediye başkanımızın da bir stat hayali vardı. Tire’ye 15 bin kişilik bir stat yapmaya başladık. Bu ay sonu ya da Aralık ayı ortalarında bitireceğiz. Ama hala İzmir’in stadı yok. Merkezi hükümet, İzmir gibi Türkiye’nin üçüncü büyük kentinde mutlaka 35 bin kişilik UEFA standartlarında bir futbol sahasını yapması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

İzmir listede yok

Türkiye’nin hangi futbol etkinliğine aday olursa olsun, İzmir’in o listede giremediğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu ‘Niye yok’ diye sordu. İzmir’in UEFA standartlarında bir stadının bulunmadığını söyleyen Kocaoğlu, sözü son günlerin tartışmalarına getirerek, şunları söyledi: “Stat işini politik bir malzeme yaparsanız bu işi yapamazsınız. Göztepe ve Karşıyaka’ya zorlama stat, Alsancak’a stat sözü ama stat yok. Niye yok? Niyet yok. Belediyelerin, yerel yönetimlerin şampiyonluk peşinde koşması, kulüplerle yarışmaya kalkması ve belediye kaynaklarından milyonlarca lira parayı harcaması son derece yanlıştır. Belediyelerin görevi değildir. Hatta belediyelerin profesyonel kulüplere yardım etmesi bile yasaklanmıştır.” Umut KARAKOYUN

Teşhis koyuyoruz

Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da toplantıda Türkiye’de sporun geldiği noktaya dair bir sunum yaptı. CHP olarak ilk günlerden itibaren spor politikaları konusunda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Cankurtaran; “ Spor kurulumuzla siyasetin sporun arka bahçesi olarak kullanılmasını engellemek için yola çıktık. Spor sağlıklı yaşam için değil milli politika için de önemlidir. Bölgelerimizde röntgeni çekiyoruz. Teşhisi koyuyoruz. ‘Ne yapmalıyız?’ diyoruz. Bu yolda herkesin katkısına desteğine ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER