Buca Zabıtası pazarda slime topladı

Çocuk sağlığını tehdit ettiği pek çok uzmanca doğrulanan “merdivenaltı” slime hamuruna karşı baskınlar yaparak piyasadan toplatan Buca Belediyesi, bu kez semt pazarında aynı ürünün farklı isimle 3 TL’ye satıldığını tespit ederek araştırma başlattı.

Buca Zabıtası pazarda slime topladı

Son dönemde çocuklar arasında popüler bir oyun aracı olan ancak kötü koşullarda, standartlara aykırı üretilen “slime” isimli renkli, yapışkan oyun hamurları bu kez de semt pazarında görüldü. Yeni eğitim öğretim döneminde mercek altına aldığı slime konusunu titizlikle takip eden Buca Belediyesi Zabıta Ekipleri, içinde kimyasal bir madde olan boraks ve tutkalla yapılan ‘slime’ adlı oyun hamurunun üretildiği merdiven altı firmaya baskın yapmıştı.

Türkiye’nin dört bir yanına ürettiği slime hamurlarının satışını yapan firmanın ürünleri, Ticaret Bakanlığı tarafından analiz edilmiş, analiz sonrası zararlı olduğu gerekçesiyle piyasadan toplatılma kararı alınmış, bunun üzerine kırtasiyelerden oyuncakçılara kadar pek çok yerde satışına engel olunmuştu.

3 TL’ye slime

Pazarda satışı da tespit eder etmez sağlıksız slime ticareti yapanların peşine düşen Buca Belediyesi, öğrencilerin ilk ara tatilinde fırsatı değerlendiren satıcılara göz açtırmadı. Buca’nın en büyük semt pazarlarından birisi olan Şirinyer Pazarı’nda 3 TL’ye paket paket slime satılmaya başlandığını tespit eden ekipler harekete geçti. Ekipler tezgahta satılan yaklaşık 100 adet ürüne el koydu.

Yeniden piyasaya çıktı

Öte yandan uzun süre piyasada görülmeyen slimeların yeniden piyasaya çıkması üzerine kontroller arttırıldı. Firmanın yeniden piyasaya çıkan slimeların üretim yerlerini tespit etmek için çalışma yürüten ekipler, daha önce baskın yapılan ve ceza kesilen merdiven altı firmanın isim değiştirerek yeniden imalata başlamış olma ihtimali üzerinde de araştırma yapılıyor.

Kılıç: Hiçbir çocuk hak etmiyor

Hiçbir çocuğun ihmaller yüzünden hastalanmayı hak etmediğini vurgulayan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Yerel yönetimlerin bir görevi de bu konularda hassasiyet göstermek, çocuklarımızın sağlığı için önlemler almaktır. Biz bu denetimlerle sadece zararlı bir ürüne yönelik çalışma yapmıyoruz, aynı zamanda çocuklarımız, anne ve babaları için de bir farkındalık çalışması yürütmüş oluyoruz. Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli. O yüzden onları mutlu etmek için aldığımız ürünlere de dikkat edelim, çocuk sağlığını hiçe sayanlara gönüllü denetleyiciler olalım, bu ürünlere rağbet göstermeyelim” çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 11:22
YORUM EKLE