Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni tebliği resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğle, belirli tarım havzalarında üretim yapan ve belirli şartları sağlayan yaş çay üreticilerine 2023 yılı üretim sezonu için fark ödemesi desteği sağlanacak.

Bu destekleme kapsamında, ruhsatlı yaş çay üreticileri ön planda tutuluyor. Destekten faydalanabilmek için ruhsatlı üretici olup, çay ürünü desteklemelerinden yararlanmak isteyen üreticilerin ruhsatlarını yenilemeleri gerekiyor. Ayrıca, 2023 üretim sezonunda çay üretimine devam eden ruhsatlı üreticiler ile ilk defa bu sezon çay yaprağı üreterek satışını yapan ruhsatlı üreticiler de destekten yararlanabilecek.

Fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen ruhsatlı üreticilerin, 29 Aralık tarihine kadar çiftçi belgesi ve başvuru dilekçesiyle birlikte yaş çaylarını sattıkları kurum veya işletmelere başvurmaları gerekiyor. Bu başvurular, Tarım Bakanlığı ile ÇAY-KUR tarafından yönetilecek.

Araç kiralayanların tercihi benzinli! Araç kiralayanların tercihi benzinli!

Yaş çay üreticileri, kilogram başına 30 kuruş olarak belirlenen fark ödemesi desteğiyle tarımsal üretimlerine daha desteklenmiş bir şekilde devam edebilecekler.

Kaynak: AA