9 günlük bayram tatiline birçok güzel anı sığdırdık çoğumuz. Kalabalık sofralar, özlenen aile buluşmaları, uzun sohbetlerle dolu geceler derken göz açıp kapayana kadar geçti. Sanırım ülkenin yüzde yetmişi Ege ve Güney Ege sahillerine akın etti. Haklılarda. Öyle bunaldık ki gündemden. Seçimiydi, ekonomisiydi herkes biraz nefes almak istedi. Her şey yolunda derken Antalya’dan gelen teleferik kazası haberi ile ilk gölge düştü bayrama.

Peki ne oldu orda? Ne yaşandı? Metrelerce yüksekte seyir halindeki teleferik kabininin altı açıldı ve insanlar o yükseklikten yere düştü. Bir kişinin öldüğü, birçok kişinin yaralandığı, mahsur kalanların saatlerce kurtarılmak için beklediği çok acı bir olay yaşandı. Kurumların hepsi topu birbirlerinin üzerine atıyor şu an. Bu kazada, yetkisi dahilinde olmayan kurumlar bile eğer aksaklık görüp müdahale edilmesi konusunda uyarmadıysa suçludur. O teleferiğin hareketinden, bakımına, ihalesine, çalışanına, ruhsat verene, ruhsatı devam ettirene kadar en üstten en sona herkes suçludur. Yayınlanan raporlarda birçok kusur ve kusurlu bulunduğu söyleniyor.  Biz bu ülkede ölmeden, başımıza bir iş gelmeden yaşayamayacak mıyız?  Biz güvenerek hiçbir şey yaşayamayacak mıyız bu ülkede?
Umarım bu işin sorumlularının tümü gereken cezaları alır, umarım bu yaşanan acı olay bizlere ders olur.3. Dünya Savaşı başladı mı?
Dedim ya, mis gibi bayram geçirelim derken önce teleferik kazası ile ardından İran’ın İsrail Filistin savaşına dahil olmasıyla yine kabusa döndü keyifli günlerimiz.
Gerçekten insanın doğduğu coğrafya çok önemli. Tam Ortadoğu’nun göbeğinde sürdürdüğümüz hayatlarımız yine kocaman bir kaos içerisinde. 
Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail’in daha fazla ilerlememesi gerektiğini savunduğunu biliyoruz. Fakat uzmanların söylemlerine göre İsrail’in agresif davrandığını ifade ediyor. 

Olaylar nasıl başladı? 

İsrail, 1 Nisan 2024 tarihinde Şam'daki İran konsolosluğuna hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan ikisi general olan toplam yedi kişi hayatını kaybetti. İran, bu saldırının ülkesine yönelik bir saldırı olduğunu ilan etti ve misilleme yapacağını duyurdu. İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini belirtti.
Dün gece İran, İsrail'e yüzlerce İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlattı ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıkladı. İsrail ise çoğu saldırının hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini, ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtti.
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şöyle konuştu: " İran İslam Cumhuriyeti'nin meşru savunma hakkını kullanması, bölgesel ve uluslararası barış ile güvenliğe karşı sorumlu bir yaklaşım sergilediğini göstermektedir. Şu an için İran'ın savunma operasyonlarına devam etme niyeti bulunmamakla birlikte, gerektiğinde yeni bir saldırıya karşı meşru çıkarlarını korumaktan çekinmeyecektir.’’
Önümüzdeki günler bize ne getirecek şimdilik bilmiyoruz ama ülkemize ve dünyaya bir an önce huzur ve barış getirmesi dileğiyle.