Türkiye’ de siyaset iklimi gibi “spor iklimi” de  çok değişken bir hal aldı…

Türkiye’ de siyaset iklimi gibi “spor iklimi” de  çok değişken bir hal aldı…

Misaller o kadar çok ki, işte birlikte yaşayıp ekranlardan da dakikası dakikasına

seyrettiğimiz haber başlıklarından bazıları:

-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu YSK Üyelerine hakaret 

ettiği gerekçesi ile yargılandığı davada karar açıklandı. İmamoğlu 2 yıl 7 ay 15 gün

hapis cezası ve siyasi yasak kararı verildi…

-6 yaşındaki çocuğa istismar davası! Kadir İstekli gözaltına alındı... Yusuf Gümüşel hakkında yakalama kararı alındı… Ve daha niceleri; say say bitmez!

Tabii ki, tepkiler gecikmedi! Ekrem İmamoğlu kararından sonra Saraçhane’de toplanan İstanbullu seçmenler kararı protesto ettiler. Ardından 6’lı masanın liderleri de ertesi gün aynı alanda  seslerini yükselttiler…

Sonuç; bu olup bitenler hakkında “Adalet… Adalet… “ sesleri ülke genelinde yankılandı… Aynı tepkileri CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6 yaşındaki çocuğa istismar davası için Adalet Bakanlığı önünde sesini en yüksek seviyede yükseltti…

Bu siyasi iklim değişikliği ülkemiz spor iklimini de etkilemedi mi? Örneğin, İzmir’ de  Göztepe- Altay arasında oynan birinci lig müsabakasının 20. dakikasında tribün olaylarının yeşil çime uzanması sonucu bu müsabaka ertelenmişti. Karar siyaset ikliminin spora bir yansıması şeklinde tecelli edip Göztepe’ye 4, Altay’a da 6 maçını seyircisiz oynama kararı alındı. TFF’ bununla yetindi mi? Tabii ki, hayır! Türk Futboluna sayısız futbolcu, futbol adamı ve de dış sahalardan nice başarılar kazandıran bu iki anlı- şanlı kulübümüzün 3’er puanın silinmesini de pek net bir şekilde açıklayana da rastlamadık galiba!

Eh! bize düşende bu konunun takibi ve de yazılıp, çizilmesi ile seslendirmesi kaldı! Bunun için iki camianın yöneticileri, taraftarları, Fair Play kurulu ile Türkiye Olimpiyat Komitesinin saygın üyelerini arayıp konuştum.  Anlayacağınız, yanarım, yanarım bu siyasi kavgalar arasında İzmir futboluna yapılan anlamsız muameleye ve de buna seyirci kalan şu spor camiasının sessiz kalışına…

SİYASET VE SPORUN  YANLIŞLARI VAR MI?

Tabii ki, yukarıda da özetlediğim siyasetin duvara tosladığı son İstanbul’daki Ekrem İmamoğlu örneğindeki gibi futbolumuzda da Göztepe-Altay maçı olayı anı şekilde hepimizi ayağa kaldırdı. Ben de hemen yöneticileri, Futbol Adamlarını ve de Fair Play ile Türkiye Olimpiyat Komitesinden bazı dostlarımı arayıp durumu araştırdım. İsterseniz TÜRFAD ve Türkiye Olimpiyat Komitesi’nin değerli mensubu sevgili Bahri Vreskala’ nın görüşlerini sizlere aktarayım.

“27.Kasım.2022 Pazar günü oynanan ,yaşanan  ve hepimizi üzen şiddet oylarını TÜRFAD olarak asla tasvip etmiyoruz , kimse de edemez. Bu duruma TFF de mevcut talimatlara göre Altay’a altı , Göztepe’ye  dört maç seyircisiz oynama cezasını verdi, bu normal olabilir. Ancak saha Göztepe’nin,  karşılaşma ile ‘ilgili tüm tedbirleri almak Göztepe’nin görevidir. İki takıma eşit ceza verilebilirdi. Üçer puan silme cezası bira ağır oldu. Kararı verenlerin biraz daha tarafsız olmaları gerekiyordu.

 TÜRFAD olarak biz ve de ben olarak bu durumda tavır almamalıyız, almak doğru olmaz. Zira kulüplerin seçtiği TFF Yönetim Kurulu ve ekibi var, saygı gösterilmelidir. Aksi durumda şiddete baş vuranlardan farkımız kalmaz. Tavır olarak değerlendirecek olursak eğitici anlamda,   projelerimizden biri olan önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz  güzel bir faaliyetimiz olacaktır. Şöyle ki ; bilindiği üzere bir çok spor okulunda miniklere ve küçüklere futbol eğitimi verilmektedir. Minikler  ve küçüklerin de katılacağı ve şiddetin önlenmesi hususunda büyük ağabeylerinden ve de kulüplerinin taraftarlarından şiddetin olmaması için sloganlarla istekte bulunacaklardır. Bu faaliyette özellikle Göztepe ve Altay kulüplerimizin miniklerine ağırlık verilecektir. Minikler ve küçükler herkesi sporda olması gereken Fair - Play’e uymalarını isteyeceklerdir. Bu çok önemlidir. Gerçekleştiğinde bu olay yine İLK ‘ler  şehrimizde Ülkemiz genelinde yapılacak bir İLK olacaktır ki, bana göre bu da bir tavırdır, Fair- Play’e davet olacaktır.”

-Göztepe ve Altay’ın süper lig hayali  gelecek yıla mı ertelenmiş oluyor?

 “Görünen duruma göre Süper Lig hayali ertelenmiş oluyor. Ancak hepimizin bildiği gibi bir futbol karşılaşması 90 dakikada bitmez, futbol 90 dakika değildir. Futbol karşılaşması hakemin son düdüğü ile biter. Dolayısıyla  sezonun bitmesine daha zaman çok var , her şey olabilir. Dileğim tarihi iki güzide kulübümüzün Süper Lige çıkmalarıdır. Mücadeleden yılmamak  ve  inanmak lazım.”

-Bunun hukuki bir mücadelesi olacak mı?

“Olabilir, bence olmalıdır. Bilindiği üzere herkes yanılabilir. Kararlar alınırken tüm değerler,olaylar üzerinde tartışılmalı , etraflıca düşünülmeli ve kararlar öyle alınmalıdır. Hatırlanacağı üzere Amerika’ da cinayetle suçlanan bir kişinin 30 yıl sonra suçsuz olduğu anlaşılmış ve tahliye edilmiştir. Acele alınan tüm kararlarda yanlışlıklar ve haksızlıklar olabilir. Bence hükmen mağlubiyet ağır bir karar oldu.”

-Başa dönersek,  Göztepe ve Altay sizin de yönetim kurulunda bulunduğunuz Fair- Play kuralları nasıl işledi  veya işlemeli?

“Ben Fair - Play Komitesinde değilim. TMOK  Türkiye Milli Olimpiyat Konsey Üyesiyim. Fair – Play Komitesinin Başında Duayen Gazeteci Ağabeyim Erdoğan Arıpınar var. Sayın Arıpınar Ağabeyim ilerleyen yaşına rağmen hala görevinin başında ve tüm Ülkemizi dolaşarak okullarda Üniversitelerde Fair Play ‘ı  sporda  ve her alanda olması gereken centilmenliği anlatmaktadır. Yani bizler gibi öz verili beklentisiz hizmet yapmaktadır. Futbolcu ve teknik direktörler ise spor yaparak astronomik gelirler elde etmektedirler. Doğal olarak bizlerden daha çok çalışmaları gerekiyor.”

Tüm okurlarımla gelecek yazımda daha değişik ve de yeni yılla ilgili konularda buluşmayı diliyorum.”