Öğretmenlikten girişimciliğe bir başarı hikâyesi

British Culture, British Town, Mistral Carrera ve Dr. House Cafe markalarıyla başarılı bir grafik çizen Melih Kahramaner, “Markalarımın başarılı olmasının en büyük sırrı belirli bir kalite standardı yakalamak” diyor.

Öğretmenlikten girişimciliğe bir başarı hikâyesi

Röportaj / Sinan KESKİN

2004 yılında Çankaya’da küçük mesleki eğitim kursu Bemar’ı satın alarak yola çıkan Melih Kahramaner, kısa sürede British Culture, British Town, Mistral Carrera ve Dr. House Cafe gibi markaları yaratarak girişimciliğini sürdürdü.Yıllarca İngilizce Öğretmenliği yapan Melih Kahramaner, eğitimde yeniliklerin uygulanmaması sonucu girişimci ruhunu ortaya koyarak kendi işinin patronu olan bir isim. Eğitim başta olmak üzere spor ve gıda sektöründe de yaptığı yatırımlar ve yarattığı markalarla adından söz ettiren Kahramaner ile başarı hikâyesini konuştuk.

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Üniversite öğrencisiyken İngilizce öğretmenliği maceram başladı ve bir süre çeşitli kolej ve kurslarda çalıştım. Dil konusunda teknolojiyi kullanmayı seven biriyim. Bunu çalıştığım kurumlarda da hayata geçirmek istedim ama bir dirençle karşılaştım. 30 yaşımda bunun böyle gitmeyeceğini düşünerek İzmir Çankaya’da iki sınıflı bilgisayar kursu üzerine Bemar’ı kurdum. 2 yılda 12 sınıfa çıktım. 2007’de ise ikinci şubeyi açtım. İngilizce üzerine bir dil okulu kurdum. 2010’da dil okulu alanında British Town markası doğdu.

Bemar Kariyer Okulu, British Culture, British Town, Mistral Carrera ve Dr. House Cafe gibi markalarınız var. Markalarınızın başarılarını neye borçlusunuz?

Yarattığım markalarımın başarılı olmasının en büyük sırrı belirli bir kalite standardı yakalamak. Eğitim kurumlarımızın kendi ilkeleri, hizmet standartları vardır ve her şubemizde aynı standartlar doğrultusunda eğitim verilir. Bir de en önemli hedef bizce, sonuç olmalı. Öğrencinin harcadığı para ve emeğin karşılığını vermek için tüm imkânları sunuyoruz. Modern eğitim metodları ve yeni teknolojileri eğitim sistemimize hemen adapte ederek ‘sınırsız öğrenme garantisi’ veriyoruz. Dil kurslarında gerçek mesleği öğretmenlik olan, fonetik dil bilgisine sahip eğitmenlerle İngilizce öğreten, öğrencilerine her seviyenin iletişimini kurabildikleri “konuşma odaklı’’ bir dil eğitimi veriyoruz. Eğitim kurumlarımızda Avrupa dil portfolyosu kriterlerine uygun eğitim veriliyor. Öğrencilerimizin ilk 16 ders saati içerisinde kayıtsız şartsız kayıt sildirmesine olanak tanıyor ve Türkiye’nin en büyük interaktif İngilizce eğitim sitelerine ücretsiz üyelik, ücretsiz sosyal aktiviteler gibi imkânlar sunuyoruz.

Carrera Mistralin alışılmış spor merkezlerinden farklı olduğunu söylüyorsunuz? Carrera Mistrali’i farklı kılan olgu nedir?

Carrera Mistral açıldığı günden beri İzmirlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Carrera Mistral Fitness Spa, kişiye özel antrenman programlarının dışında grup olarak özel stüdyolarda yapılan birbirinden farklı sporlarla da fark yaratıyor. İzmirlileri spora teşvik etmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için bu yola çıktık. İzmir’e farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak modern bir tesis kurmaya çalıştık. Bireysel antrenörlerimizle birlikte üyelerimizle hafta içi ve sonunda güzel vakit geçiriyoruz. Bugün anne ve baba spora gidince çocuklara ne olacak sorusu gündeme geliyor. Bu kaygıyı ortadan kaldırmak için merkezimizde iki anaokulu öğretmeni bulunduruyoruz.

İzmir’de ithalat ve ihracat yapan bir çok firma bulunmakta ve firmaların çalışanları için eğitimler vermesi gerekiyor. Firmalara bu konuda nasıl bir destek veriyorsunuz?

Kurumların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çeşitli eğitim desteği sağlıyoruz. Kurumların yabancı dil sınavlarından tutun; yabancı dil, bilgisayar, satış ve pazarlama, kalite standartlarının geliştirilmesine yönelik pek çok çözüm sunabiliyoruz. Bu alanda büyük ihtiyaç var. Kurumsal firmalar, çalışanlarına alanında ihtisaslaşmış uzmanlar tarafından eğitim aldırmayı tercih ediyor. Bu alanda geniş bir yelpazeye sahibiz. Kurumların ihtiyaçlarına yönelik çözümler de geliştirebiliyoruz.

Birey ve kurumların ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet veren Bemar Kariyer okullarının Türkiye’deki durumu nasıl?

İngilizce, dış ticaret, bilgisayar, muhasebe gibi mesleki kurslarla hizmetteyiz. İzmir, İstanbul, Eskişehir ve Kütahya’da 25 şubesi olan bir marka haline getirdik. Sadece dil eğitimi alanında uzmanlaşan British Town markasının Türkiye çapındaki; British Culture ve Amerikan Kültür Dil Okulları’nın ise İzmir’deki master franchise hakkını aldık. İzmir’de hemen her semtte ulaşılabilir durumdayız; İstanbul, Ankara gibi metropollerin yanı sıra Konya’dan Van’a, Bursa’dan Gaziantep’e kadar franchise vererek şube ağımızı genişlettik.

En son Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesinde bir kafe açtınız. Bu kafeden biraz bahseder misiniz?

Farklı bir konseptle doktor ve ilaç mümessillerine hizmet vermek için Dr. House Cafemizi açtık. Doktor ve ilaç mümessillerine daha rahat ve konforlu bir şekilde hizmet verebilmek adına konseptimizi tamamladık. İşletmemiz içinde Starbucks da bulunuyor. Müşterilerimizin hem kahve içebilecekleri hem de yemek yiyebilecekleri bir yer tasarlardık. Yirmi kişilik toplantı salonumuz ve kütüphanemizle misafirlerimizi bekliyoruz. Diğer hastanelere de şubelerimizi açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Dil eğitimi konusunda kurumlarınızın gözle görülür bir başarısı var. Sizin başarı ölçütünüz nedir?

Sınava dayalı bir sistemimiz yok. Öğrenci başarılı olup olmadığını kendisi belirliyor. Burada da Avrupa Dil Portfolyosu kriterleri bizim yol haritamızı çiziyor. Her öğrenci kur sonunda portfolyoyla yeterli olup olmadığına karar veriyor. Yüzde 70’lik bir sonuçta bir üst kura geçiliyor. Bu portfolyo sonucunda ‘ben başarısızım’ diyen öğrenciye devamsızlık yapmamışsa kur tekrarı yaptırıyoruz. Bu sistemi ilk biz kullandık. Ama bugün her kurum bu sisteme geçmiş durumda. Fonetik dil bilgisine sahip eğitmenlerle İngilizce öğretiyoruz.

SPORCU VE ÖĞRENCİLERE DESTEK

Eğitim ve spor alanında başarılı girişimleriyle öne çıkan Kahramaner, sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyor. Eğitim ve spor kurumlarında birçok başarılı öğrenci ve sporcuya burs imkanı sağlayan Kahramaner, İzmir in köklü spor kulüplerinden Altay'ın futbolcularının da kondüsyonlarını artırıcı çalışmalarına destek vermişti. Kahramaner, ayrıca birçok yardım kuruluşu ile de ortak projeler üretiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 18:08
YORUM EKLE