banner109

Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce açıklaması

Türkiye ekonomisinin buhranda olduğunu söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütçe açığını kapatmak için borçlanmak zorundayız. Borcun da faizi var, ilk 7 ayda 80 milyar lira faiz ödendi. Faizi ödemek için bile borçlanmak zorundasınız. Ne yerli ne de milliler” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayları arasında ismi geçen Abdullah Gül'e ilişkin soruya, "Seçimler 2023'te. Seçimler bu tarihte olacaksa cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin CHP'den ihraç edileceği iddialarını da yalanladı.
Türkiye ekonomisinin buhranda olduğunu söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütçe açığını kapatmak için borçlanmak zorundayız. Borcun da faizi var, ilk 7 ayda 80 milyar lira faiz ödendi. Faizi ödemek için bile borçlanmak zorundasınız. Ne yerli ne de milliler” dedi.
Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu, bu tartışmalar için erken olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun gündemdeki sorulara ilişkin yanıtları şöyle oldu:

Adaylık sürecinde ittifakı yok sayamayız

Özgür Özel’in açıklamasıyla gündeme gelen Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı iddiaları): Seçimler 2023’te. Seçimler bu tarihte olacaksa cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Tartışmayı kişi bazına indirirseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Sizin ilkeleriniz kabul edilecek mi edilmeyecek mi? Demokratik parlamenter sisteme dönüş yapmak istiyoruz, yasama yürütme arasında tutarlı bir denge olsun istiyoruz. Biz bunları bir kenara bırakıyoruz, cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız. Hükümetin yönlendirmesiyle bu tartışmalar yapaydır. Türkiye gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeli. Abdullah Gül’ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Bu tartışılacak bir şey değil. Seçim 4 ay sonra olsa oturup tartışalım. Hem Erdoğan hem Bahçeli seçimlerin zamanında yapılacağın söylüyorlar. O zaman bekleyeceğiz. Beklerken neleri nasıl yapacağımızı tartışmalıyız. Kişiler bazında tartışma doğru değildir. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz.

Seçimde, demokrasi tercihi ile tek adam tercihi yapılacak

Biz bu parlamentoyu eski görkemli günlerine kavuşturmak zorundayız. Onu yapamazsak siyasi görevimizi yapmamış oluruz. Seçimle gelinen her makamın düzgün insanlar tarafından temsil edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki seçim bir siyasi parti seçimi değil, sağ sol seçimi değil. Demokrasiden yana olanların ve tek adam rejiminden yana olanların seçimi. Vatandaş istiyorsa onu tercih etsin. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diyen varsa Millet İttifakı burada gelsin ona oy versin. Önümüzdeki seçim demokrasi tercihi ile demokrasi karşıtının seçimidir.

İnce partimizin üyesi: Bizim partimizin bir üyesidir. Gayet güzel, bir itirazımız yok. Türkiye’nin içindeki sorunları anlatabilir. CHP’de bölünmelere neden olabileceğini düşünmüyorum. Bugün gazetelerden okudum, bir parti üyemiz ihraç dilekçesi vermiş. Böyle bir şey yok, söz konusu değil. Birisi dilekçe verdi hemen ihraç edelim, olmaz. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Kavga edip partiye zarar vereni partiden ayıracağım.

Hükümetin tamamı gayri milli: Kriz var diyordum, krizden nasıl çıkarız diye 13 madde sıraladım. 18 Mayıs 2020’de buhran var dedim. 16 maddede buhrandan nasıl çıkabileceğimizi saydım. Bugün buhran var. Bütçe açığını kapatmak için borçlanmak zorundayız. Borcun da faizi var, ilk 7 ayda 80 milyar lira faiz ödendi. Faizi ödemek için bile borçlanmak zorundasınız. Ne yerli ne de milliler. Tamamı… Ortağı dahil, sarayın bekçisi dahil gayri milli. Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi buhranın içerisindeyiz.

HDP’nin çözüm süreci çağrısı: Biz Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmeye talibiz. Bunların çözemediği her şeyi çözeceğiz. Çözümün adresi TBMM. Tüm sorunlar milletin iradesiyle çözülecek. Yeri zamanı gelince konuşacağız. Ama şu anda sorunumuz ekonomi, işsizlik ve yoksulluk.

Hapishaneler gazeteci dolu: biz önümüzdeki ikinci yüzyılı düşünüyoruz. Siyasette güven veren ahlaklı olan bize oy vermediği diye düşman ilan etmeyen bir anlayışla yola çıkıyoruz. Bu ülkenin hapishanelerinde gazeteciler olur mu? Trump ‘Erdoğan beni dinliyor’diyor. ‘Papazı vermem’ diyen adam telefon gelince esas duruşa geçip papazı verdi. 36 askerimiz İdlib’de öldü. Ruslar vurdu. Gitti Putin’in kapısında bekledi. 36 askerin günahı vebali onlardadır.

 Erdoğan BOP’un eşbaşkanıydı: Suriye’yi kim parçaladı? Erdoğan. Talimatı kim verdi? Obama. Erdoğan BOP’un (Büyük Ortadoğu Projesi) eşbaşkanıydı. Kendisi söyledi. Neden bu görev için seni seçtiler? Suriye’de bir Amerikan askerinin bile burnu kanamadı, biz şehitler verdik. Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık. Kimin parası bu? Bize bunun hesabını vermek zorundalar. 10 milyon işsiz var, resmi rakamlara göre  3 milyon 600 bin Suriyeli var.

Neden İhvan’ı destekliyorsun?: Ekonomide bir buhran yaşıyoruz, dış politikada da aynısını yaşıyoruz. Bozulma Akdeniz’den vatandaşları tekneye bindirip İsrail’e göndermekle başladı. İsrail vurdu, vatandaşlarımız öldü. Erdoğan kıyameti kopardı. İsrail bir vakfa para verdi, her şey bitti. İsrail ‘ben tazminat ödemem’ dedi. ‘Vakıfa bağış yapacağım’ dedi. İkincisi Mısır’dır. Mısır’la kavga etmek Türkiye’yi Akdeniz’de felakete sürüklemek demektir. ‘Mısır’la barışın’ dediğimde darbeci dediler. İhvan’ın logosunu kendi partilerinin logosu yaptılar. İhvan dediğiniz nedir? ‘Sizin için PKK neyse bizim için İhvan odur’ diyorlar. Neden İhvan’ı destekliyorsun. Ortadoğu’nun halifeliğine soyunuyorsun. Çikolata kutusunda rüşvet alan adamı büyükelçi yaparsan dünya bir şey söylemez mi? Bu Türkiye’nin iradesine darbe vurmak demektir. Mısır kalktı Yunanistan ile anlaşma yaptı. Akdeniz’in güneyinde Mısır, kuzeyinde Türkiye var. İki ülkenin anlaşması Doğu Akdeniz’de farklı bir gelişme olurdu. Libya anlaşması güzel, parlamentodan oybirliğiyle çıktı. Ama onlar parlamentoya sunmadılar. Serrac, Macron davetiyle Fransa’ya gitti. Bu anlaşma onaylanmazsa Erdoğan o koltukta oturamaz. Hala gidin Mısır’la anlaşın diyorum.

Yunanistan ile çatışma ihtimali görmüyorum: 12 ada silahlandırılırken defalarca konuştum. ‘Kılıçdaroğlu bizi savaşa zorluyor’ diyorlardır. Kendi kara sularımızda gemilerimizin haklarımızı savunması, arama yapması kadar doğal bir şey yok. Türkiye kendi çıkarlarını korumak zorundadır. Kendi çıkarlarını korurken de uluslararası desteği de almalı. Mısır, Libya, İsrail ile bunun için diyorum. Oradan çıkacak doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi lazım. Bu avantajdan Türkiye’nin yararlanmaması gerektiğini söyleyen bir kişi var o da Erdoğan’dır. Ege’de bir çatışma ihtimali görmüyorum. İki taraf da sağduyu ile hareket etmek zorundadır. Yunanistan ve Türkiye’nin bir çatışmaya gireceğini düşünmüyorum. Tabii siz gerilimi tırmandırırsanız olay sizin elinizden çıkmış olur. Dış politikayı iç politikaya malzeme etmemelisiniz. Yunanistan’ın 6 mil kıta sahanlığı var. Yunanistan’ın 12 mile çıkarmasını savaş nedeni kabul ediyoruz zaten.

Corona salgınına ilişkin veriler güvenilir değil: Bir devlet vatandaşına yanlış bilgi vermemeli. Bilgi veriyorsanız bilgiyi çarpıtmayacaksınız. Verilen rakamlar konusunda herkesin endişesi var. Vali bir açıklama yapıyor, bakan farklı açıklama yapıyor. Sağlık Bakanlığı kendi saygınlığını törpüledi. Bilim Kurulu’nun bir sözcüsü olmalı, açıklamaları onlar yapmalı. Önlemleri bıraktılar, şimdi yeniden arttı. Suçlu kim? Vatandaş. Vay efendim, neden düğün yapıyorsun? Siz izin verdiniz.

YORUM EKLE

banner97

banner96