banner109

Manisa'da günlük kovid vaka sayısı 500'e çıktı

Manisa'da 1 Mart'tan itibaren başlayan normalleşme sonrasında kovid-19 vaka artışları hız kazandı ve günlük 500, haftalık üç bin 500'e ulaştı.

Manisa'da günlük kovid vaka sayısı 500'e çıktı

Haber / Arif Arı

Manisa Tabip Odası başkanı Dr. Şahut Duran, Manisa'da belirgin şekilde kovid vaka sayılarında artış olduğuna dikkati çekerek, lokal tedbirlerin artırılmasının gerektiğini söyledi. Hastanelerde normal işleyişlerinin sürdüğünü ancak kovid hastaları için ayrılan yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu belirten Duran, yeni ünite ilavelerinin olduğunu kaydetti. Kovid-19 yeni vaka sayılarının en fazla Akhisar'da olduğunu diğer ilçelerde sayıların artışı Akhisar'a göre daha az olduğunu anlatan Duran, 9 Eylül Gazetesi'ne şu bilgileri aktardı:

"Kısmi kısıtlamaların yapıldığı dönemine göre 1 Mart'tan itibaren yeni vaka sayılarında belirgin bir artış var. Günlük 500-600 civarında haftalık ise bakanlığın geçen hafta verilerine göre üç bin 500 civarında yeni vaka sayılarında artış söz konusudur. Yeni vakalarda iki katı bir artış söz konusudur. Şu anda pandemi önlemlerine yönelik hastanelerde bir planlama yok. Ancak pandemi hastanesi Merkez Efendi Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesi ve ayrılan 2 servis tamamen dolmuş durumda, ek üniteler açılarak hastaların tedavileri sürüyor. Diğer poliklinikleri de normal işleyiş sürüyor. Kovid-19 hastaları üç hastanede yoğunlaşıyor. Bunlar merkez efendi, şehir hastanesi ve Celal Bayar Üniversitesi hastaneleri. Buralarda poliklinik hizmeti verme işlemleri de normal olarak devam ediyor. Hastalar doluluk nedeniyle yoğun bakım ünitelerinin dışındaki katlara yatırılıyorlar ve buralarda tedavileri sürüyor. Aşılama öncesine göre ölümlerde bir azalma söz kosudur. Aşılama yüzde 20 civarında ikinci aşılarını olanlarda yüzde 8 civarında bir rakamı oluşturuyorlar. Yeni kovid vakaları yukarı yönlü sürüyor. Lokal tedbirler artırılmalıdır.''.

YORUM EKLE

banner97

banner96