Türk sinemasının boksör ve kahveci aktörü: Erol Taş

Yüzlerce filmde ve televizyon dizilerinde başarıyla oynadığı "kötü adam" rolleriyle akıllarda kalan oyuncu Erol Taş'ın vefatının üzerinden 22. sene geçti.

Türk sinemasının boksör ve kahveci aktörü: Erol Taş

Sinema ve dizi oyuncusu Erol Taş, vefatının 22. yılında anılıyor.

Hem oyunculuğu hem de boksörlüğüyle tanınan Erol Taş, 28 Şubat 1926'da Erzurum'da dünyaya geldi.

İlkokulu bitirdikten sonra boks sporuna ve sinemaya ilgi duyan Taş, babasının vefatı üzerine annesiyle birlikte İstanbul'a taşındı ve ailesine yardım etmek için okuldan ayrılarak çeşitli işlerde çalıştı.

Askerden sonra Cankurtaran'da bir iplik fabrikasında çalışmaya başlayan Taş, 1947 senesinde de boksta İstanbul ve Türkiye ikinciliğine layık görüldü.

İzledikleri bir film çekimine mahalledeki serserilerin musallat olması üzerine arkadaşlarıyla olaya müdahale eden Taş, bu olayın ardından bir kavga sahnesinde rol almak için teklif aldı.

Sinemaya figüranlık ve küçük rollerle adım atan ünlü oyuncunun ilk filmi Mümtaz Alpaslan'ın 1957 yılında çektiği "Acı Günler" oldu.

Erol Taş, bir çobanı oynadığı Metin Erksan yönetmenliğinde 1958'de çekilen "Dokuz Dağın Efesi" filminin yanı sıra "Peçeli Efe", "Dikenli Yollar", "Şoför Nebahat", "Köyde Bir Kız Sevdim", "Dişi Kurt" ve "Gecelerin Ötesi" filmlerinde rol aldı.

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100