Apple'ın iOS 16.3 güncellemesi, herkesin bilmesi gereken harika bir yeni iPhone güvenlik özelliği ile birlikte yakında geliyor. Geçen ay, Apple'ın anahtarların kullanımına daha geniş çapta izin vererek iPhone güvenliğini nasıl artırdığını bildirdim ; bu, iPhone üreticisinin zaten bir duyuruda onayladığı bir şeydi .

Şimdi bu özelliğin, yazılımın Beta sürümünde yer aldığı için büyük olasılıkla iOS 16.3'te geleceği ortaya çıktı.

iOS 16.3 kullanıma sunulduğunda, Apple Kimliğinizi ve iCloud hesabınızı korumak için güvenlik anahtarlarını kullanma özelliğini içerecektir. Bu, iOS 16.3'ten itibaren, Yubico YubiKey gibi bir fiziksel anahtarın başka bir koruma katmanı olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Bir anahtarınız olduğunda yeni özelliğin kullanımı kolay olacak — 9to5Mac , ilk kez kimlik doğrulaması yaptığınızda, cihazdan cihaza kullandığınız sürece yeni bir iPhone kurarken bunu tekrar yapmak zorunda kalmayacağınızı bildiriyor. kurulum süreci.

iOS 16.3'te güvenlik anahtarlarını kullanma nedenleri

iOS 16.3'te güvenlik anahtarlarını kullanmanın pek çok nedeni vardır; bunların en önemlisi, bunların iPhone güvenliğini geliştirmeye gerçekten yardımcı olan harika bir teknoloji olmalarıdır. iOS 16.3'te, güvenlik anahtarları, başka bir cihazda oturum açarken iPhone'unuza gönderilen parolaların yerini alacaktır.

Bilmiyorsanız, güvenlik anahtarları, insanların iki faktörlü kimlik doğrulama için kullandıkları donanım tabanlı bir belirteçtir. Bu, bir parola ve bir donanım anahtarı veya Face ID veya Touch ID gibi biyometrik gibi en az bir diğer faktörden oluşan, hesaplarınızdaki güvenliğin "altın standardı"dır.

Güvenlik anahtarlarını kullanan iki faktörlü kimlik doğrulama , parolaları tamamen ortadan kaldırmak isteyen bir grup olan Apple'ın da üyesi olduğu FIDO Alliance'ın amaçlarından biridir .

ESET küresel siber güvenlik danışmanı Jake Moore, güvenlik anahtarlarının bir hesabı doğrulamanın en iyi yollarından biri olduğunu söylüyor. Güvenlik anahtarlarının sunduğu fiziksel korumanın, kötü niyetli düşmanların hesaplarını ele geçirmek için "büyük ölçüde mücadele edeceğini" bilmenin verdiği güvenle insanların hesaplarında güvenli bir şekilde oturum açmalarına olanak tanıdığını söylüyor.

Moore, "Tek dezavantajı, birçok insanın teknolojiye hala güvenmemesi veya onu anlamamasıdır" diyor.

Moore, güvenlik anahtarlarının özellikle gazeteciler veya politikacılar gibi "yüksek profilli veya önde gelen kişiler" için önemli olduğunu söylüyor. "Siber suçlular mesajları ele geçirme konusunda daha sofistike hale geldikçe, iletişime güvenmek daha da zorlaşıyor" diye uyarıyor.

iOS 16.3'te güvenlik anahtarları eklemek basittir; Ayarlar > Parola ve Güvenlik > Güvenlik anahtarları ekle'ye gidin ve istemleri izleyin.

Apple'ın iOS 16.3'ü, uçtan uca şifrelemenin iCloud Yedekleme, Notlar ve Fotoğraflar gibi daha fazla iCloud kategorisine genişletildiğini gören Gelişmiş Veri Koruma da dahil olmak üzere iOS 16.2'de kullanıma sunulan özellikler üzerine kuruludur.

Peki iOS 16.3 ne zaman gelecek? Kesin olarak bilmenin bir yolu yok, ancak yeni iPhone yazılımı, Aralık ayı ortasında ilk Beta'yı piyasaya sürdükten sonra ikinci Beta sürümünde. Açıkçası, tatiller işleri biraz yavaşlatmış olacak, bu yüzden umarım iOS 16.3'ü Şubat sonu veya Mart başında görürüz. Güncellemeler için Forbes sayfama göz atın.

Güncelleme 18 Ocak 19:00 

Apple, iOS 16.3'ün insanların beklediğinden çok daha erken geleceğini onayladı. Forbes'tan David Phelan'ın yazdığı gibi Apple, Kara Tarih Ayını kutlamak için bazı harika eklemeler duyururken yaklaşık çıkış tarihini es geçti:

Apple duyurusunda, "Unity 2023 saat kadranı önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak ve watchOS 9.3 çalıştıran Apple Watch Series 4 veya sonraki sürümünü ve iOS 16.3 çalıştıran iPhone 8 veya sonraki sürümünü ve iPhone SE (2. nesil) veya sonraki sürümünü gerektiriyor" diyor.