banner112

Ya beğen ya da sat

Konut teslimi sırasında açıkta kalan ve konutu karşılığında dükkan teklifini kabul etmeyen depremzedelere, bu kez de para teklifinde bulunulduğu söylendi. “Ya zemin daire beğenin ya da para verelim” denildiği ileri sürüldü.

Ya beğen ya da sat

Haber / Gökçe ADAR

İzmir depremi sonrası evleri yıkılan ve hasar gören vatandaşların yeni konut teslimi süreci devam ederken, konutlar içerisinde bazı eksiklikler orta çıkmış, depremzedelere de bu eksikliklerin tamamlanması için 60 günlük süre tanınmıştı. Her proje alanındaki vatandaşa,   dairelerini bu süre içerisinde görme şansı verilmişti. Ancak birkaç proje alanında daire sayısı düşürülmüş, yerine dükkan yapılmış hal böyle olunca açıkta kalan aileler olmuştu. Barış, Cumhuriyet, Saraçoğlu ve Adalet sitelerinin bulunduğu 1’inci Proje Alanı’nda 30 tane fazladan dükkan yapılınca, 24 aile (hane) evsiz kalmış, evlerinin yerine ise fazlaca yapılan dükkanlar teklif edilmiş, “Dükkanlardan birini alın, ticaret yapın” denmişti. Dükkan teklifini kabul etmeyen ailelere ise bu kez para teklifinde bulunulduğu ifade edildi. Depremzedelere, 'Ya zemin katlardan bir daire beğenin ya da beğenmiyorsanız daireniz karşılığında size para verelim' denildiği ileri sürüldü. Proje Alanları Mağdurları Platformu'ndan bir depremzede, “Önce dükkan teklif ettiler, ticaret yapın dediler sonra rezerv alanından bir daire beğenin dediler. Şimdi de Barış Sitesi'ndeki zemin katlardan birini beğenin beğenmiyorsanız daireniz karşılığında size para ödeyelim, satın diyorlar” dedi.

PARA MİKTARI SÖYLENMİYOR

Daire haklarından vazgeçtikleri takdirde karşılığında kaç para alacakları konusunun ise belirsiz olduğunu ifade eden depremzedeler, yaşanılan belirsizliğin kendilerini daha da yıprattığını söyledi. İsmini vermek istemeyen bir başka depremzede, “'Kaç para vereceksiniz?' diye sorduğumuzda, para miktarının belirsiz olduğunu ve dairemizden vazgeçmeye karar verdiğimiz zaman para miktarının söyleneceğini ifade ettiler. Bu miktar, konut değerinin altında da olabilir üzerinde de olabilir ama bu bizim umurumuzda değil. Açıkta kalan hiç bir aile bu çözüme yanaşmıyor. Herkes evini istiyor” diye konuştu. Birçok depremzedenin başka proje alanından verilecek konuta da sıcak bakmadığını ifade eden bir başka depremzede ise, “Başka proje alanından da ev istemiyoruz. Neden kendi mahallemizden, muhitimizden ayrılmak zorunda kalıyoruz? Kendi evimizde oturmak istiyoruz” dedi.

'YENİ KONUT ALANI YAPILMALI'

Proje Alanları Platformu'ndan bir grup depremzede, 1'inci Proje Alanı'nda açıkta kalan aileler için Bayraklı Adalet Mahallesi'nde TEİAŞ tarafından yapılan trafo merkezi alanına yeni konut yapılmasını önerdi. İsmini vermek istemeyen bir depremzede, şu ifadeleri kullandı: “Depremden sonra, Bayraklı'nın Adalet Mahallesi mevkine bir trafo merkezi yapılmaya karar verilmişti ancak mahalle halkının tepkisi nedeniyle inşaat bulunduğu yerden başka bir alana taşınacak denmişti. O alanın değerlendirilmesini talep ediyoruz. 1'inci Proje Alanı depremzedeleri olarak, evlerimizle ilgili bize bilgi veren yetkiliye bunu söyledik. Bu, talebimiz karşılığında alanın inceleneceğini söylediler. Geri dönüş bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 16:27
YORUM EKLE

banner101

banner100