banner112

Müteahhidi değişen apartman çökmedi

Barış Sitesi A Blok'ta ikamet eden Ulaş, dört bloklu sitede A Blok'un çökmemesine ilişkin iddiaları paylaştı. Ulaş, “Müteahhitti değişiyor ve apartmanın temellerini beğenmeyip yeniden yapıyor” diye konuştu

Müteahhidi değişen apartman çökmedi

Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin yıkıcı etkisi Adalet Mahallesi'ndeki Cumhuriyet ve Barış sitelerini de vurdu. Kısmi göçmeler sonucu yıkıma uğrayan sitelerin enkazından 10 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Barış Sitesi sakinlerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi personeli olan Ahmet Serkan Ulaş, kendisinin de oturduğu A Blok'un yıkılmamasıyla ilgili iddiaları aktardı.

Temeli yeniden yapılmış

Ulaş, “Sitede çok eskiden beri oturanların anlattığına göre, bu bina yaklaşık 17 -18 yıllık diyorlar. Cumhuriyet Sitesi ve Barış Sitesi'ni aynı müteahhit yapmış. O müteahhit, Barış Sitesi'nde B-C-D bloklarını yapabilmiş. A Blok'un da temelini attıktan sonra iflas etmiş. Onun yerine başka müteahhit giriyor. Temellerin sağlam olmadığını da fark edince temelleri yıkıp yeniden yapıyor. AFAD ekibi de diyor ki 'Sizin temeller yıkılan diğer bloklardan farklı, daha sağlam, ondan dolayı kurtuldunuz.' Ayrıca, bizim binanın altımızda yönetim dairesi, kapıcı dairesi ve kazan dairesinin kolonlarının binayı ayakta tuttuğunu söylüyorlar. Çünkü diğer blokların altı otopark” dedi. Ulaş, öte yandan önlem gerekçesiyle oturdukları binada da yıkım kararı aldığını söyleyerek, “Daha yeni evliyiz. Tüm yeni eşyalarımız içeride kaldı. Bazılarını daha kutusundan çıkarıp kullanmak nasip olmadı” diye konuştu.

Çok iyi organize oldular

Aynı sitede oturdukları sağlık çalışanı ve UMKE gönüllüsü Doğan Sert’in (42), göçük altında kalarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Ulaş, sözlerine şöyle devam etti: “Doğan Sert, D Blok ikinci kattan çıkarıldı. Efeler Belediyesi'nden gelen kurtarma ekibi yardımcı oldu onu bulmamıza. Arkadaşlarımız o kadar güzel, o kadar profesyonel çalıştılar ki, Doğan Sert göreve gideceği için 25 dakika içinde ne yapabilir diye düşündük. Banyo mu yapıyordu, üstünü mü giyiyordu? Odalarda ona göre keşif yaptılar. Ama en son geldiklerinde tuvalet ve banyo kalmıştı. İkisine de ulaşamıyorlardı ne termal kamerayla ne de insan gücüyle çalıştıklarında… Sonra aramayı binanın yaklaşık 12 milim aşağıya kaydığı söylendi. Ondan aramayı durdurdular. Yıkım ekibi geldi. Makasla keserek molozları kaldırıp, Doğan Sert’in cansız bedenine ulaştılar.”

Çadırlarda korona paniği

Ulaş, kaldıkları çadır kente bir kişinin korona virüs olmasından şüphe ettiğini, pozitif biriyle temaslı olduğunu söylediğini dile getirerek, “Depremden sağ çıktık, koronadan ölmek istemiyoruz. Hiçbir sağlık kuruluşuna bu konuda ulaşamadık. Sosyal medyadan paylaşınca bölgeye ekip gönderdiler. Ben de Büyükşehir ekiplerini çağırdım dezenfekte işlemleri için. Şu an herkes karantinada ve sosyal mesafe kurallarına uyduk. Korona virüs olduğundan şüphelendiğimiz kişi de filyasyon ekiplerince götürüldü” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 11:15
YORUM EKLE