banner109

Gülbahçeliler direniyor

Gülbahçeliler direniyor
Urla'nın Gülbahçe mahallesinde açılması planan taş ocaklarını istemeyen bölge halkı, pazar günü sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştireceği Yaşam Şenliği'nde 'taş ocağına hayır' diyecek.

Haber / Umut KARAKOYUN

Urla'nın Gülbahçe mahallesinde yapılması planlanan ve vatandaşların büyük tepkisine neden olan kalker ocağına karşı direniş devam ediyor. Haydar Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından mahalle sınırlarında yer alan arazide açılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için Eylül ayında halkı bilgilendirme toplantısı yapılmış, ancak Gülbahçeli vatandaşların ve toplantıya katılan çevrecilerin sloganları nedeniyle toplantı kısa sürmüştü. O gün Gülbahçe muhtarı Alahettin Bulut önderliğinde imza kampanyası başlatan çevreciler direnişi buhafta sonu bir adım öteye taşıyacak.

MEYDANDA BAŞLAYACAK

Gülbahçe halkı bölgede açılmak istenen taş ocaklarına karşı 5 Kasım’da yaşam şenliği düzenleyecek. Gülbahçe halkı ve Gülbahçe Çevre Gönüllüleri tarafından düzenlenen, Urla Belediyesi tarafından da desteklenen etkinlik birçok sivil toplum kuruluşunun da desteğiyle saat 12.00’de Gülbahçe Köy Meydanı’nda başlayacak. Doğaya sahip çıkmak için gerçekleştirilecek etkinlikte açılmak istenen taş ocaklarına karşı, doğaya, havaya, suya sahip çıkma çağrısında bulunulaca. Yöresel ürünler sergisi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Halk Dansları Gösterisi gerçekleşecek. Toprak Sahne Tiyatrosu şenlik kapsamında bir sokak oyunu sahneleyecek. Ayrıca Arnavut Böreği yapım atölyesi düzenlenecek. Bölgede açılmak istenen taş ocakları hakkında bilgi verilecek şenlikte bir de imza kampanyası başlatılacak. Şenlik sonunda taş ocağı açılacak olan Tatar Deresi mevkiine doğa yürüyüşü düzenlenecek.

GRUPLARDAN DESTEK

Her hafta Urla ve çevresinde farklı rotalara doğa yürüyüşleri düzenleyen Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü Grubu ve Urla Doğa Sporları Topluluğu bu hafta Gülbahçe halkına destek vermek için daha önce açıklanan rotalarını değiştirdi. Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüş Grubu 5 Kasım’da Barbaros’tan Gülbahçe’ye yürüyecek. Grubun internet sitesinden yapılan duyuruda, Barbaros Köyü’nden başlayacak yürüyüşün şenlik alanına oradan da Tatar Mevkii’ne uzanacağı belirtildi. URDOST ise Gülbahçe'de açılması gündemde olan taş ocaklarının tabiata, jeolojik yapıya ve dolaysıyla çevreye vereceği zararı protesto etmek için pazar günü sivil toplum örgütleriyle birlikte toplanacak. Grup Tatar boğazında yürüyüşe başlayıp Yağcılar ve Demircili’ye doğru yürüyüş düzenleyecek.

İki ayrı tehdit var

Urla ilçesine bağlı Gülbahçe mahallesinde iki ayrı taş ocağı açılmak isteniyor. Gülbahçe temiz havası, denizi ve sakinliği ile son yılların gözde tatil mekanları arasında yer alıyor. Ayrıca deniz derinliği ve rüzgar şiddeti nedeni ile de rüzgar sörfü tutkunlarının gözde mekanları arasında bulunuyor. Kite surf yarışmalarının düzenlendiği Gülbahçe’nin sınırları içinde ülkenin saygın üniversiteleri arasında yer alan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü de bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 09:35
YORUM EKLE

banner97

banner96