Evde bakım maaşlarının her ayın 15'inden itibaren hesaplara yatırılması bekleniyor. Vatandaşlar, evde bakım maaşlarının durumunu e-Devlet üzerinden öğrenebilirler. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu adresinden sorgulama yapılabilir.

Özbekistan'ın geleneksel mutfağı ve doğal güzellikleri Türk turizmcilere tanıtıldı Özbekistan'ın geleneksel mutfağı ve doğal güzellikleri Türk turizmcilere tanıtıldı

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı, ağır engelli raporu olan ve temel ihtiyaçlarını (tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma) tek başına karşılayamayan vatandaşlara verilir. Bu maaş, bakımını üstlenen kişilere destek amacıyla ödenir.

3700640 3Af8C59Cadca946A4A8Fc882Da77Fd8F 640X640

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Sorgulama

Evde bakım maaşı, e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından T.C kimlik numarası ve şifre ile sorgulanabilir. Ayrıca, BAKIYE yazıp, 4747’ye SMS göndererek de sorgulama yapılabilir.

Zamlı Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte, evde bakım maaşlarına yapılan zam oranı belirlendi. Temmuz 2024 zammı ile birlikte evde bakım maaşı 9 bin 77 TL olarak güncellendi. TÜİK'in verilerine göre, haziran ayı enflasyonu yüzde 1,64, yıllık enflasyon ise yüzde 71,60 olarak açıklandı. Ocak – haziran dönemi enflasyonu yüzde 24,73 olarak gerçekleşti. Buna göre, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam yapılacak. Memur maaşları ve emekli memur aylıkları ise yüzde 19,31 oranında zamlanacak. Evde bakım maaşı, bu zamlı oranlarla birlikte güncellenmiş oldu.

Kaynak: Haber Merkezi