Kar hırsı kazaları kaçınılmaz kılıyor

Şehirler arası yolculuklarda otobüs kazalarının sebeplerini ve otobüs firmalarındaki çalışma koşullarını değerlendiren Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) İzmir Şube Başkanı Şükrü Günseli, “Denetimsizlik ve ucuz iş gücüyle kar etme hırsı kaza olasılığını artırıyor” dedi.

Kar hırsı kazaları kaçınılmaz kılıyor

Haber/ Didar DEMİRCİ

Günseli, “Kazaları birden çok faktör etkiliyor. Başta denetim mekanizması hiç sağlıklı değil. Keyfe keder bir denetim mekanizması var. Bu denetim mekanizması sadece trafik kurallarına uyup uymamayla ya da hız limitine uyup uymamayla alakalı değil. Yani araçların güvenliği, sürücülerin yeterli olup olmadığı denetlenmiyor. Yani özetle kazalarda birinci faktör denetimsizlik ve çeşitli firmaların kurallara yeterince uymamasından kaynaklanıyor. İkinci bir husus, özel sektörde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de kayıt dışılık ve kar hırsı sebebiyle otobüs kullanma konusunda deneyimli olmayan sürücülerin istihdam ediliyor olması” diye konuştu.

YETERİNCE DİNLENEMİYORLAR

Birçok firmanın boş kalan kamyon ve TIR sürücüsünü otobüslerde çalıştırdığını öne süren Günseli, “Otobüs taşımacılığının eğitimi çok farklı. Otobüs şoförünün belgeleri olması gerekiyor, deneyimi olması gerekiyor. Vasıflı, yıllarını otobüs yolcu taşımacılığında geçirmiş sürücülerin ücretleri daha yüksek olduğundan onları çok tercih etmiyorlar” diye konuştu. Öte yandan şoförlerin uykusuz kalmasıyla ilgili de bilgi veren Günseli, “Bir otobüs şoförü durmaksızın en fazla 4 buçuk saat araç kullanmalıdır. Bu süre sonunda yarım saat dinlendikten sonra yola çıkmalıdır. Bir şoförün 4 buçuk - 4 buçuk toplamda maksimum 9 saat araba kullanması gerekiyor. Fakat buna da uyulmayabiliyor. Bazen 9 saati aşan süreler oluyor. Bu maksimum sınırı aştığımızda şoförde, uykusuzluk ve yol hipnozu gibi sürüşünü olumsuz etkileyecek faktörler görülüyor. Bu da kazaya sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner101

banner100