Doğan: Sürgünün sebebi sendikalı olmaları

DEÜ Hastanesi'nde çalışan iki sağlık emekçisinin görev yerleri değiştirildi. Genel Sağlık İş Sendikası üyesi olan sağlık emekçilerin sürgün edildiğini ifade eden İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan, sendikalı olmalarını gerekçe gösterdi

Doğan: Sürgünün sebebi sendikalı olmaları

Haber / DidarDEMİRCİ

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan iki sağlık emekçisi Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın kararıyla 19 Ağustos 2021 tarihinde 'geçici görevlendirme' adı altında sürgün edildi. Genel Sağlık-İş Sendikası'nın iş yeri temsilcileri olan Murat Boran Efes Meslek Yüksekokulu'na, Hasan Kutluay ise Torbalı Meslek Yüksekokulu'na gönderildi. Konuya ilişkin Emeğin Sesi'ne konuşan Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan, iş yeri temsilcilerinin sürgün edilmesinin gerekçesi olarak sendikalı olmalarını gösterdi. Rektör Hotar’ın kararının hukuka uygun olmadığını dile getiren Doğan, “Çünkü 4688 sayılı yasa bu konuda kısıtlılık getiriyor. Bu yasanın 18’inci maddesi özetle der ki, iş yeri temsilcilerinin iş yeri değiştirilemez. Beraberinde de Başbakanlığın 2002, 2003 ve 2005 yılında yayımladığı genelgeler ve en son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2006 yılında yayımladığı bir tebliğ var. Bu tebliğe göre de bu görevlendirmeler usulüne uygun değil. Nükhet Hotar’ın bu geçici görevlendirmeyi yaparken dayandığı kanun 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu. Bunun 13. Maddesinin d 4 fıkrasınca bu görevlendirmeyi yapıyor. Ancak bu madde rektörün görev ve sorumluluklarını tanımlıyor. Burada Rektör Hanım bir yetki kullanıyor” dedi.

'Görevini kötüye kullanıyor'

Bu yetkinin sınırsız olmadığına vurgu yapan Doğan, “Haliyle kamu yararı ve hizmet gerekliliklerine uygun kullanılması gereken bir yetki. Dolayısıyla da idareye tanınmış olan bu takdir yetkisine dayanarak tesis edilecek her türlü işlem hukuki denetime tabi” diye konuştu. Ayrıca görevlendirildikleri yerlerde iki personelin de yaptığı işin karşılığının olmadığına dikkat çeken Doğan, “Kamu yararı dediğimiz şey sadece hizmet alanı değil, hizmet verem de kamunun bir parçası olduğu için çalışanı yani hizmet vereni mağdur ederek, kamu yararı sağlanamaz. Bu anlamda kamu yararına uygun bir işlem yapılmamış oluyor” dedi.

YORUM EKLE