banner112

Yenilenebilir enerjide model yaratılacak

Seferihisar Belediyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu'yla beraber 'Yenilenebilir Enerji Çalıştayı' düzenledi.

Yenilenebilir enerjide model yaratılacak

Seferihisar Belediyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu'yla beraber 'Yenilenebilir Enerji Çalıştayı' düzenledi.

Seferihisar Sığacık'ta bulunan Teos Yazar Evi'nde gerçekleşen çalıştaya Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin, komisyon üyeleri, Denizli'nin Bozkurt Belediye Başkanı CHP'li Birsen Çallı, Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi yönetimi kurulu üyeleri katıldı. Çalıştayda ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin ve komisyon üyeleri Erdinç Özen, Arif Künar, Ebru Çalışkan, Erdinç Tezcan birer sunum yaptı. Ayrıca Çin'den yenilenebilir enerji sektörünün öncü firmalarından Renewable Energy Products From China adına Mr. Roc Zhang, skype üzerinden bağlanarak, kullanılan son teknolojiler hakkında bilgiler paylaştı.

Toplantıda konuşan Başkan Soyer, "Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını ve yayılmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda Seferihisar'da kurduğumuz enerji kooperatifi ile çalışmalarımız sürüyor. Seferihisar'ı güneş enerjisiyle aydınlatmak temel hedefimiz. Bugün, Sığacık Yazar Evi'nde, ODTÜ MD Enerji Komisyonu ortaklığıyla 'Yenilenebilir Enerji Çalıştayı' düzenledik. Mevcut mevzuatı, eksiklerini, iyileştirmek ve uygulamaları yaygınlaştırmak için yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Çok değerli hocalarımızın sunumlarını izliyoruz. Bir sonuç bildirgesi hazırlayacağız. Çalıştaya katkıları nedeniyle ODTÜ MD Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin ve çok değerli komisyon üyelerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Çalıştayda yenilenebilir enerji alanında mevzuat çalışmaları ve enerji kooperatifleri, güneş ve rüzgar enerji santrallerinde yeni teknolojiler, Türkiye ve dünyada jeotermal enerji, enerji verimliliği üzerine yeni öneriler ve enerji projelerinin finansmanı üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Çalıştay boyunca katılımcılar, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunarak enerji alanında yeni, verimli ve sürdürülebilir bir kent modeli yaratmak adına öneriler ortaya koydu. Yenilenebilir enerji alanında komisyon çalışmaları, kamu binalarında enerji verimliliği sağlanması, yerel yönetimler tarafından kent içi teşvik mekanizmaları geliştirilmesi, çocuklarda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında farkındalık yaratılmasına yönelik proje ve eğitim çalışmaları, enerji alanında yeni teknolojiler ve finansman kaynakları geliştirmek adına somut adımlar atıldı.

Çalıştayın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 11:59
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100