banner109

Merkez Bankası'ndan 'panik yapmayın' uyarısı

Merkez Bankası'ndan 'panik yapmayın' uyarısı
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, ABD ve Türkiye arasında vizelerin karşılıklı olarak askıya alınması kararının ardından yükselişe geçen dövize ilişkin yaptığı açıklamada "Döviz likiditesi ile ilgili sıkıntı yok, bankalarda döviz tevdiat hesapları en yüksek seviyelerde. Jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici endişeler var yakından izliyoruz" ifadelerini kullandı.
Döviz piyasalarında yaşanan sert hareketlerden sonra Merkez Bankası'ndan açıklama geldi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, TL'deki sert değer kaybı ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini söyledi.

Dolar/TL, ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından ABD ile ilişkilerin gerilmesiyle dün gece illikit işlemlerde 1 Ocak 2017'den beri en yüksek olan 3.9223'e kadar geldikten sonra 3.70 civarında bulunuyor.

"GEÇİCİ BİR ETKİ OLABİLİR, YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Uysal Reuters'a yaptığı açıklamada, "Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz" dedi.

"Sistemde döviz likiditesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor" diyen Uysal, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının son dönemdeki en yüksek seviyelerinde olduğuna da dikkat çekti.

Yurtiçinde yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 29 Eylül ile biten haftada 165.5 milyar dolar ile 15 Eylül'deki 167.5 milyar dolarla görülen tarihi rekorun sadece 2 milyar dolar altında bulunuyor.

Uysal, TL'nin reel bazda bakıldığında oldukça rekabetçi seviyelerde olduğuna da dikkat çekerek, "Mevcut durumda reel kur seviyesi açısından baktığımızda TL zaten oldukça zayıf ve rekabetçi seviyelerde" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 11:25
YORUM EKLE

banner97

banner96