banner112
banner111

10 yıllık hayal, çivi bile çakılmadan bitti

İzmir Ticaret Odası tarafından 17 Ocak 2012’de 2 milyon 695 bin lira bedelle 10 yıllığına üst kullanım hakkı kiralanan Pasaport’taki Dalgakıran, bugüne kadar harcanan 5 milyon 251 bin liranın ardından tek çivi bile çakılmadan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iade edildi.

10 yıllık hayal, çivi bile çakılmadan bitti

HABER/ Murat ERVİN 
İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) 2012 yılında 10 yıllığına kiraladığı Dalgakıran Projesi hayata geçemeden iade edildi. Kira sözleşmesinin 15 Ağustos 2021’de sona ermesiyle alanın akıbeti de belirsizliğe düştü. Önceki dönem İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın hazırlattığı projede, bölgenin içinde sergi, gösteri mekanları, küçük bir amfitiyatro, simge balıkların olduğu akvaryum, kafeterya, havuz ve ışık oyunları ile yatların yanaşacağı marina yer alıyordu. Dalgakıran’ın bir turizm çekim noktası olması, üzerine kurulacak tesislerle kent ekonomisine canlılık kazandırması hedefleniyordu.

BÜROKRATİK ENGELLER

Dokuz Eylül Gazetesi’ne açıklamada bulunan önceki dönem İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir için büyük hayallerle bu projeyi oluşturduklarını fakat yoğun bürokratik engellerle karşılaştıklarını söyledi. Karşılaşılan engeller nedeniyle projeyi uygulayamadıklarını kaydeden Demirtaş, “Sit Kurulu, burada yoğunluğun artacağı, İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül’de askerlerin kente girdiği yolun olumsuz etkileneceği gibi bir takım nedenlere izin vermedi. Ayrıldığım zamanda bu alan için proje değişikliği yapmıştık ve SİT Kurulu bu haliyle kabul edeceğini şifahen bildirmişti” ifadelerini kullandı.

‘KİMSEDE HATA ARANMAMALI’

Gelinen noktada kimsede bir hata aramamak gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Burası şehrin tarihi mirasıdır. Konak Pier’in önünde fenerin olduğu bölüm, dalgalarla çok yıpranmış. Bir süre sonra burada dalgakıran bile kalmayacak. Buraya çıktığınız zaman betonların bozulduğunu, demirlerinin korozyona uğradığını ve ciddi bir bakıma ihtiyaç olduğunu da görüyorsunuz” dedi. İzmir’de düşünülen fakat bir türlü hayata geçirilemeyen projeler olduğunu aktaran Demirtaş, “Dalgakıran konusunda bir umut içerisinde değildim. Burada mesele İzmir’e bir turist geldiğinde onu 3-5 gün bu kentin merkezinde tutabilmekti. Bunun için cazibe merkezleri yaratılmalı. Dalgakıran projesi yapılabilseydi gelen turist 1 gününü burada rahatlıkla geçirebilirdi” diye konuştu.

YETKİLİLERE SİTEM

Tarihi Agora’dan Kadifekale’ye bir teleferik sistemi kurulup, çevre düzenlemesi yapılması halinde buranın kenti yukarıdan görüp fotoğraf çekilebilecek bir merkez haline gelebileceğine de dikkat çeken Demirtaş şunları söyledi: “Bir gün de burada vakit geçiren turistler, başka bir gün Bergama’ya, Efes’e, Çeşme’ye, Urla üzüm bağlarına gitmesiyle 1 haftası geçer. Ama maalesef bu proje herkes tarafından bilindiği halde hayata geçmesi için en küçük bir çaba gösterilmedi. Umarım İzmir Valisi, büyükşehir belediye başkanı ve sivil toplum örgütleri bu projeler için çaba gösterirler ve gerçekleştirirler. Hiçbir şey için geç değildir ama bu projeler gayret ve çaba bekliyor” dedi.

‘BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI’

Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Pasaport Dalgakıran Projesi’ni iade edeceklerini söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “10 yıllığına kiralanan bu alan SİT bölgesi içinde yer alıyor. SİT sorunu ise tam olarak çözülemedi. Burada bir şey yapılamayacağı için ve 1 yıl içinde de olmayacağından geri iade edeceğiz. Tekrar kiralama gibi bir düşüncemiz yok. Bana sorarsanız o bölgede Konak Pier ve Dalgakıran bir bütün olarak değerlendirilerek doğru bir proje olur. Orada bir marinanın da yer alacağı bir projeye destek oluruz. Orada Konak Pier ve Pasaport Dalgakıran'ı eğlence merkezi, restoran ve marinalardan oluşan bir projeyle, bir bütün halinde yaparsak doğru bir proje olur" ifadelerini kullanmıştı.

TAŞLAR EFES’TEN

Sultan Aziz tarafından 1876'da Fransız şirketi Gifre'ye yaptırılan dalgakıran, kapitülasyonlar kapsamında uzun süre işletildi. Dalgakıran İzmir'in kurtuluşundan sonra Atatürk'ün kayınpederi Uşakizade Muammer Bey'e verildi. Daha sonra Türkiye Limanlar ve Şehir Hatları Genel Müdürlüğü'ne devredilen dalgakıran, 1952'de Denizcilik Bankası'na, 1986'da ise Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne geçti. 1983-1984 yılları arasında onarılan dalgakıran birinci derecede SİT alanı. Dalgakıranın bordür taşları Efes Antik Kenti'nden getirilirken, üzerinde Latince, İyonca yazılar bulunuyor.

NELER OLACAKTI?

* Akvaryum

* Sergi ve gösteri mekanları

* Küçük amfitiyatro

* Yerli ve yabancı konukların ağırlanacağı Türk Kahvehanesi

* Kafeterya ve restoranlar

* Marina

* Ses ve ışık oyunlarının yapılacağı gösteri havuzu

* Restoranlar

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 12:28
YORUM EKLE