Telafide güvenliği ve hijyeni kim sağlayacak?

Pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararları değerlendiren Eğitim İş Sendikası İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Sevda Ketenci, telafi eğitimi sürecinde sözleşmesi biten güvenlik ve temizlik personellerinin eksikliğinden doğacak sorunları gündeme getirdi.

Telafide güvenliği ve hijyeni kim sağlayacak?

Haber / Didar DEMİRCİ

Eğitim İş Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) pandemi döneminin başından beri hatalı kararlar verdiğini ve yanlış uygulamalarla öğrencilerin ve eğitim çalışanlarının hayatını tehlikeye attığını dile getiren Eğitim İş Sendikası İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Sevda Ketenci, MEB’in eğitim öğretim faaliyetlerinde sınıfta kaldığını söyledi. Ketenci, “2020-2021 Eğitim öğretim yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde yine alınan son dakika kararı ile 18 Haziran’da öğrencilerimizin karneleri verilmesine rağmen 2 Temmuz’a kadar uzatılan dönem nedeniyle okul idarelerini, eğitim çalışanlarını ve binlerce öğrencimizi ciddi sıkıntılar beklemektedir” dedi. Ketenci, okullarda İŞKUR anlaşmalı temizlik ve güvenlik personelinin sözleşmesinin geçtiğimiz günlerde bittiğini hatırlatarak, konuya ilişkin MEB’e çağrıda bulundu.

Yüz yüze eğitim de eksiklerle başladı

MEB tarafından 2021- 2022 eğitim öğretim döneminin başında tüm okullara hijyen belgesi verildiğini ancak buna karşın okullardaki hijyen malzemesinin yetersiz olduğunu ve temizlik personelinin geç atandığını dile getiren Ketenci, “Yine dönem başında İŞKUR’dan güvenlik ve temizlik personeli alımı geç yapılmış ve 15 Haziran itibari ile bu çalışanların sözleşmeleri bitmiştir. Bakanlık, 21 hazirandan itibaren okullarda bu görevleri kimin yürüteceği, yavrularımızın ve tüm eğitim çalışanlarının sağlığının ve güvenliğinin nasıl sağlanacağı sorusuna henüz bir cevap vermemiştir” dedi. Ketenci, MEB’in pandemi sürecinde hatalı kararlara imza attığının altını çizerek, yaşanabilecek tüm sorunların sorumlusu olduğunu vurgulayarak, “Eğitim İş olarak altını çizerek söylüyoruz: Okullarda başta hijyen olmak üzere yavrularımızın temizlik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılaşmadan okulların yüz yüze eğitime devam etmesi son derece yanlıştır” sözlerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2021, 14:49
YORUM EKLE

banner101

banner100