Bayraktar, 5 litrelik zeytinyağıların internet satışlarında 350-500 lira arasında farklılık gösterdiğini belirtiyor. Ancak kamuoyunda bilinen markaların fiyatları daha yüksek seviyelerde.

Sahtekarlık Endişesi

Zeytinyağı, taklit ve tağşişin en fazla uygulandığı gıda maddelerinden biri. Özellikle e-ticaret yoluyla satılan zeytinyağı fiyatlarının düşük olması, sahtekarlık endişelerini gündeme getiriyor.

Tüketicilerin Güvende Olması İçin Öneriler

Tüketicilerin satın aldıkları zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlaması zor. Bu nedenle güvenilir satış yerlerinden ve markalardan alışveriş yapmak önemli.

Denetimlerin Önemi

Bayraktar, internet üzerinden satılan ürünlerin denetlenmesi gerektiğini vurguluyor. Sağlığa tehdit oluşturan ürünlerin denetlenmesi ve cezaların kamuoyuna duyurulması önem taşıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yazılı açıklamasında son günlerde zeytinyağı fiyatlarındaki farklılığın dikkati çektiğini belirtti.

Farklı adlar altındaki 5 litrelik zeytinyağlarının internet satışlarında fiyatının 350-500 lira arasında değiştiğine işaret eden Bayraktar, "Son yaptığımız ağustos ayı fiyat çalışmamızda alınan zeytinyağı üretici fiyatı 168 lira, market fiyatı ise 900 liradır. Kamuoyunda bilinen markaların 5 litrelik zeytinyağı fiyatları 900 lira ile 1400 lira civarlarındadır. Zeytinyağı fiyatları üretim düşüklüğü yüzünden Avrupa'da ve Türkiye'de rekor kırarken, özellikle e-ticaret yoluyla satılan zeytinyağı fiyatlarının bu kadar düşük olması akıllara taklit ve tağşişi getirmektedir. Zeytinyağı Akdeniz ülkelerinde üretilen, içerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle ön plana çıkan ve en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıda maddelerindendir" değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, Ayvalık ve Milas zeytinyağlarının AB coğrafi ürün tescili aldığına ve iç piyasalarda taklit ve tağşiş mücadelesinin devam ettiğine işaret ederek, zeytinyağı tüketici satış fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çeşitli hileler uygulanarak fiyatların düşürülmesinin hem ekonomi hem de sağlık açısından büyük sorunlar yarattığını belirtti.

LABORATUVAR TESTİYLE ANLAŞILABİLİR

Tüketicilerin satın aldığı zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamasının çok mümkün olmadığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

Vali, artan ekmek fiyatlarına tepki gösterdi Vali, artan ekmek fiyatlarına tepki gösterdi

"Tüketiciler aldıkları yağı rengine, kokusuna ve tadına bakarak değerlendirebilir olmalarına rağmen, zeytinyağının hileli olup olmadığı ancak belirli laboratuvar testlerinin yapılmasıyla anlaşılabilir. Bu nedenle tüketicilerimiz yağlarını güvenilir satış yerlerinden ve markalardan almalıdır. Yapılan denetimler sonucunda uygulanan cezai işlemler caydırıcı nitelikte olmadığı için zeytinyağında yapılan sahtekarlık önlenememektedir. Bu durumda en büyük zararı tüketiciler görmektedir. Tüketiciler zeytinyağı diye litresine 80-100 lira ödediği yağın aslında çok daha ucuz olan pamuk yağı, kanola, aspir yağı olduğunun çoğu zaman farkında bile olmamaktadır."

Bayraktar, internet üzerinden satılan ve nerede üretildiği, stoklandığı belirlenemeyen, insan sağlığı için tehdit teşkil eden ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takip edilmesi ve denetlemesi gerektiğini belirterek, denetimlerin sıkılaştırılmasının, ceza alanların kamuoyuna duyurulmasının önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA