Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinin gösterdiği büyüme başarısını vurgulayarak, "Türkiye, G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur" dedi. Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde GSYH'da yüzde 5,9 artışın Türkiye ekonomisinin süregelen güçlü performansını gösterdiğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Manisa'da ziyaretlerde bulundu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Manisa'da ziyaretlerde bulundu

İhracat ve Yatırımlarda Güçlü Performans

Bakan Bolat, mal ve hizmet ihracatında yaşanan artışa dikkat çekerek, deprem ve zayıf dış taleme rağmen yüzde 1,1 oranında bir artışın kaydedildiğini belirtti. Makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 14,7'lik artışın son iki yılın en güçlü performansı olduğunu söyleyen Bolat, bu durumun ihracat ve yatırımlardaki olumlu seyirin sürdürülebilir büyüme açısından önemli olduğunu vurguladı.

Ticaret Dengesi ve Cari Açıkta Azalma

Bakan Bolat, dış ticaret açığındaki azalmaya da değinerek, ağustos ayından itibaren izlenen artış ve ithalattaki yavaşlamanın etkisiyle dış ticaret açığının azaldığını kaydetti. İhracatın ithalatı karşılama oranının yükseldiğini belirten Bolat, ayrıca hizmet ve seyahat gelirlerinin rekor kırarak arttığını söyledi. Mal ve hizmet ticaretindeki olumlu seyrin cari işlemler açığında son iki ayda 7,3 milyar dolarlık azalış sağladığını ifade etti.

İnovasyon, Yatırım, Üretim ve İhracat: Önümüzdeki Dönemin Öncelikleri

Bakan Bolat, gelecek dönemde odaklanacakları temel öncelikleri "inovasyon, yatırım, üretim, ihracat, istihdam, adil bölüşüm" olarak belirtti. Türkiye'nin kaynaklarını etkin ve verimli kullanarak büyüme kapasitesini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Bolat, "Önümüzdeki dönemde 'inovasyon-yatırım-üretim-ihracat-istihdam-adil bölüşüm' ilkeleriyle hareket edeceğiz" dedi.

Kaynak: DHA