Haber/ Murat ERVİN
İzmir Ticaret Odası (İZTO) İş Geliştirme Müdürlüğü Uzmanı Erdem Alptekin tarafından hazırlanan 'Türkiye Gayrimenkul Piyasasına Yön Veren Kent: İzmir' raporuna göre hem dünya ölçeğinde hem de ülke genelinde hızla yükselen değer İzmir oldu. Raporda, piyasanın canlanmasında düşük faizli konut kredilerinin piyasanın canlanması için öncelikli olduğu belirtilirken, “Artan döviz kurlarının inşaat maliyetlerini yukarıya taşıması, mevcut pazardaki konut sayısının daralması ve yeni proje alanlarının da azalmasıyla birlikte, büyükşehirlerde merkez ilçelerde fiyatların oldukça arttığı görülmektedir. İzmir de bu kentler arasında yer almaktadır” denildi.

'DÜNYA İKİNCİSİ İZMİR'

Son dönemde konut almanın mevduat ve yatırım fonları başta olmak üzere pek çok yatırım aracından daha büyük bir getiriye sahip olmaya başladığına dikkat çekilen raporda, gayrimenkulün bir yatırım tercihi olarak cazibesinin, enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde daha da arttığı vurgulandı. Raporda, “İzmir genelinde değerlendirme yapacak olursak, kentimizde son zamanlarda yaşanan konut fiyat artışları benzer bir artış hızı ile devam etmektedir. Küresel Konutlar Şehir Endeksi araştırmasına göre İzmir, dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla değer kazandığı ikinci şehir olmuştur” ifadelerine yer verildi.

VİZYON BELİRLENMELİ

Konut fiyat artışlarında yaşanan ciddi artışları yönetebilmek için kentin altyapısını kalıcı olmayan göçlere hazırlanması gerektiğinin de tavsiye edildiği raporda, kentin ulaşımdan sosyal hayata kadar birçok detaylarla ele almak gerektiği kaydedildi. Gelecek projeksiyonları şimdiden çizmek gerektiğinin hatırlatıldığı raporda, bunun kent ekonomisine yönelik gelişimi kontrol altına alabilmek açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı. 

RAPORDAN NOTLAR

1- Üç büyük ilde son bir yılda en yüksek kira artışı yüzde 24 ile İstanbul'da olurken, İzmir'de yüzde 18 ve Ankara'da yüzde 10'luk bir artış görüldü.

2- İzmir, satılık konut piyasasındaki hareketliliğini korumaya devam etti. Fiyatı en çok artan ilçelerin başında yüzde 112- 69 arasındaki artışlarla Foça, Dikili, Seferihisar, Urla ve Menderes geldi.

3- Satılık konutlarda İzmir’de Ekim 2021 ortalama metrekare fiyatı 5 bin 482 TL iken Ekim 2020 ortalama metrekare fiyatı 4 bin 30 TL, yıllık değişim ise yüzde 36 oldu.

4- İzmir’in Urla ve Foça ilçelerinde satılık konutlar ortalama 12 bin lira üzerinden alıcı buldu. Ortalama metrekare fiyat artışları bir önceki yıl ile kıyaslandığında yüzde 36 ila yüzde 112 arasında gerçekleşti.

5- Türkiye genelinde satılık konutta Ekim 2021 baz alındığında metrekare fiyatı en pahalı olan 10 ilçe içinde Çeşme 18 bin 875 TL ile birinci olurken onu 12 bin 980 TL ile Urla ve 12 bin 222 TL ile Foça izledi.

YABANCILAR DA TAKİPTE

Raporda İzmir'in konut durumuyla ilgili şu bilgilere de yer verildi: “30 Ekim’de İzmir'de yaşanan depremden dolayı kiralık konutlara ve yazlık konutlara eğilimin arttığı görülmektedir. Bu durum Urla, Seferihisar, Foça, Çeşme, Güzelbahçe’de yoğunluk oluşturmuş, nüfus ve konut fiyat artışlarında da kendisini göstermiştir. İzmir konut piyasasının cazibesinin yükselmesine dair haberler uluslararası raporlardan da gelmeye devam etmekte. Son 1 yılda fiyatların en çok arttığı şehirlerin zirvesinde yüzde 30.8 ile Kanada’nın Halifax şehri yer almakta. İzmir ile Güney Kore’nin başkenti Seul yüzde 30 artış ile ikinci sırayı paylaşmıştır.”