Sabahattin Ali eserleri Konak'ta sergiye çıktı

70 yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban giden yazar Sabahattin Ali’nin anısına Konak’ta açılan sergi büyük ilgi gördü.

Sabahattin Ali eserleri Konak'ta sergiye çıktı

70 yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban giden yazar Sabahattin Ali’nin anısına Konak’ta açılan sergi büyük ilgi gördü.

Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Sırça Köşk gibi Türk edebiyatına damgasını vuran eserlerin yazarı, Türk Edebiyatı’nın öncü isimlerinden Sabahattin Ali’nin Hayatı ve Eserleri adlı arşiv sergisi Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde açıldı. Türkan Saylan Kültür Sanat Merkezi Sanat Galerisi’nde edebiyatseverlerin katılımıyla açılan sergi büyük ilgi gördü. Ufuk Karaman’ın 5 yılda sahaflardan topladığı kitap, dergi, fotoğraflar bu sergi ile edebiyatseverlerin ilgisine sunuldu. Sergi 9 Mart tarihine kadar izlenebilecek.

41 YILLIK YAŞAMINDA 80 YILLIK İŞ


Serginin açılışında konuşan koleksiyoner Ufuk Karaman, tüm Türkiye’yi dolaşarak Sabahattin Ali’nin kitaplarının ilk baskılarını, öykülerinin yayınlandığı dergilerin orijinal sayılarını, çeviri kitaplarını ve onun hakkında yazılan kitapları topladığını söyledi. Karaman, “Kızı Filiz Ali babasının 41 yıllık yaşamında 80 yıllık iş yaptığını söylüyor. Doğrudur. O kadar çok belge çıktı ki karşıma, Sabahattin Ali bitmiyor. İnce Mehmet’in yazarı Yaşar Kemal; ‘Kuyucaklı Yusuf olmasaydı ben İnce Mehmet’i yazamazdım’ demiş. ‘Sabahattin Ali Türk Edebiyatı’nın Mozart’ıdır’ diyor kızı Filiz Ali. Ben de katılıyorum” dedi. Ufuk Karaman Sabahattin Ali’nin Hayatı ve Eserleri’nden oluşan arşiv sergiyi açması için kendisine destek olan Konak Belediyesi’ne ve açılışa gelen herkese teşekkür etti. Serginin en önemli eserlerinden biri de Sabahattin Ali’nin yayınlanan ilk öyküsü Bekar Kiracı’nın yer aldığı 1926 yılına ait Akbaba dergisi de sergide yer alıyor. Edebiyatseverler 9 Mart tarihine kadar bu çok özel eserlerden oluşan sergiyi izleyebilir.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 15:46
YORUM EKLE

banner101

banner100