Karabağlar'da 18 Mart Etkinliği

Karabağlar Belediyesi tarafından ilk etkinlik, Çanakkale’de ve hayatını vatan uğruna kaybeden tüm şehitlerimiz anısına Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri'nde düzenlendi.

Karabağlar'da 18 Mart Etkinliği
Karabağlar Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103’üncü yıldönümü ve bu vatan uğruna hayatlarını kaybeden şehitlerimiz anısına 3 ayrı noktada etkinlik düzenledi. Başkan Selvitopu, bu anmaları geleneksel hale getirip gelecek kuşaklara aktaracaklarını belirterek, “Bizler yerel yönetim olarak sadece lafta değil, tüm yüreğimiz ve içtenliğimizle sizlerin yanında olacağız” diye konuştu.

Karabağlar Belediyesi tarafından ilk etkinlik, Çanakkale’de ve hayatını vatan uğruna kaybeden tüm şehitlerimiz anısına Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri'nde düzenlendi. Kahvaltılı etkinliğe Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu başta olmak üzere Karabağlarlı şehitlerin aileleri, yakınları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Başkan Selvitopu, daha sonra şehitlerin aileleri ve yakınlarına günün anısına plaket takdim etti.

18 Mart, emperyalizmin yoksul ülkelere karşı aldığı mağlubiyettir


Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri'ndeki programın ardından Başkan Selvitopu’nun ikinci durağı Şehitler Parkı oldu. Buradaki törene de CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Ali Yiğit, siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileri, şehit aileleri ve yakınları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri katıldı. Konuklara seslenen Başkan Selvitopu, 18 Mart 1915 tarihinin aslında emperyalizmin yoksul ülkelere karşı aldığı mağlubiyetin yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Orada Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların bu ülkenin savunmasında verdiği destansı mücadele vardır. Bugün bu ülke ayaktaysa onların burada emekleri, canları, kanları vardır. Geçmişimizi çok iyi bilmeli ve asla unutmamalıyız” diye konuştu.

Şehitler Anıtı'na karanfil bıraktılar


Bu anmaları geleneksel hale getirip gelecek kuşaklara aktaracaklarından altını çizen Selvitopu “Bizler yerel yönetim olarak sadece lafta değil, tüm yüreğimiz ve içtenliğimizle sizlerin yanında olacağız. Ben Çanakkale şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz ile Afrin’de hayatını kaybeden şehitlerimizi de rahmetle ve minnetle, şükranla anıyorum. Afrin’deki askerlerimize güç kuvvet diliyorum. Onlar da 80 milyon için oradalar. Allah onlara güç, kuvvet versin. Umarım biran önce yurtlarına sağ salim dönerler” dedi. Konuşmanın ardından Başkan Selvitopu ve tüm misafirler Şehitler Anıtı’na karanfil bıraktı.

Ecdat Aşı ikram edildi


Başkan Selvitopu’nun üçüncü durağı Karabağlar Gençlik ve Eğitim Merkezi(KARBEM) oldu. Eğitim gören gençlerin yapmış olduğu Çanakkale Savaşı'nı anlatan tiyatro gösterisi, şiir ve KARBEM korosunun müzik dinletisi büyük bir beğeni kazandı. Etkinlik sonunda Başkan Selvitopu ve protokol “Ecdat Aşı” olarak bilinen ve Çanakkale Savaşı'na katılan askerlerin yediği yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmekten oluşan menüyü dağıttı.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 15:23
YORUM EKLE