Türk akademisyenlerden insan beyni ile ilgili kitap

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Yurttaş, Türkiye'de insan beyni konusunda basılan ilk uluslararası kitabın editörleri arasında yer aldı.

Türk akademisyenlerden insan beyni ile ilgili kitap

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Yurttaş, Türkiye'de insan beyni konusunda basılan ilk uluslararası kitabın editörleri arasında yer aldı.

Ege Üniversitesi'nde sürdürülen yeni araştırmaları da içeren 'İnsan Beyninde İnsula: Anatomik, Fonksiyonel, Cerrahi ve Klinik Yönleri' kitabı, Türk akademisyenlerin katkı sunduğu insan beyni ile ilgili basılan ilk uluslararası yayın oldu. İnsula'nın beyinde bilinmeyenlerle dolu bir bölge olduğunu ifade eden Prof. Dr. Canan Yurttaş, "Bu bölgeyi anatomik, fizyolojik, cerrahi ve klinik yönleriyle inceleyen bir kitap piyasada yoktu. Anatomi Anabilim Dalımızda görev yapan hocalarımız Prof. Dr. Okan Bilge, Doç. Dr. Servet Çelik, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalımızda görev yapan Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil ve Araş. Gör. Kubilay Doğan Kılıç hocalarımızın yaptıkları histolojik çalışmalar ile kitap içerisinde birer bölüm oluşturduk. Daha sonra yurt dışındaki yazarlardan da kendi alanları ile ilgili birer bölüm yazmalarını rica ettik ve kitabımız yayına hazır hale geldi. Kitabın editörlüğünü, meslektaşlarım Beyin Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Turgut ve Prof. Dr. R. Shane Tubbs ile birlikte gerçekleştirdik. Kitabımızı ilgili araştırmacılara ve klinisyenlere sunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Ege Üniversitesinin temel bilim alanında çok sağlam bir alt yapısının olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yurttaş, "Fakültemiz uluslararası düzeyde çalışma yapabilecek alt yapıya sahip. Çok dinamik, verimli çalışan genç araştırmacılarımız var. Bu durum uzun yılların sonunda oluşan bir başarı. Bu kitabımızın da bu birikimin bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Ancak bu son değil bir başlangıç, bu çalışmaları devam ettireceğimizi umuyorum" dedi.

'İnsan Beyninde İnsula: Anatomik, Fonksiyonel, Cerrahi ve Klinik Yönleri' kitabı beynin bu bölgesi ile ilgili uluslararası alanda İngilizce olarak yayınlanan ve Spinger Yayınevi tarafından basılan ilk kitap olma özelliğini taşıyor.

EÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yurttaş'a tebrik ziyaretinde bulunan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, akademisyenlerin başarılarının uluslararasılaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. DHA

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92