Teos'tan zafer için yelken açtı

Teos'tan zafer için yelken açtı
Türkiye’de imal edilmiş ilk karbon tekne olan Anything, ilk suya indirildiği Teos Marina’dan ayrılarak yarışlara doğru yelken açtı. Türkiye’de imal edilmiş en hızlı yarış teknesi olma iddiasını taşıyan Jason Ker tasarımı yeni Ker 41 tipi karbon tekne Anything, 2 ay boyunca Teos Marina’dan Sığacık sularına açılarak antrenmanlarını gerçekleştirdi.
İlk olarak 2017 CFM BAYK (Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü) Kış Trofesi’ne katılan Anything yapılan iki yarışta da bitiş hattını ilk tekne olarak geçerek dikkatleri üzerine çekti. Toplam 7 ayaktan oluşan BAYK Kış Trofesi’nin ikinci ayak yarışları, 4-5 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek.
Dünyada yalnızca 2 üretici tarafından imal edilen karbon Pre-Preg Teknolojisi ile üretilen Anything, 2017 yılında gerçekleştirilecek dünyaca ünlü Malta Rolex Cup, İspanya Kral Kupası, St. Tropez gibi yelken yarışlarında Türkiye’yi temsil edecek.
Tekne, İzmir’de faaliyet gösteren Dere Construction firmasının, Torbalı Organize Sanayi Sitesi’ndeki tesisinde tamamen kendi öz sermayesi ve AR-GE ekibiyle hayata geçirdiği proje ile imal edildi. Yelken direği montajı Teos Marina’da gerçekleştirilen yarış teknesinin denizle buluşmasında, geleneksel olarak teknenin burnunda şampanya şişesi kıran Dere Construction Genel Müdürü Bora Turan, aynı zamanda yarışlara katılacak ekibi de yönetecek.
Cem DAĞTAŞ
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 09:37
YORUM EKLE

banner97

banner96