CHP'li Kadınlar'dan Çocuk İstismarı Protestosu

Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı’nın düzenlediği etkinliğe kadınların yanı sıra, eski İl Başkanı Ali Asuman Güven, ve çok sayıda partili ile vatandaşlar katıldı.

CHP'li Kadınlar'dan Çocuk İstismarı Protestosu
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kadın Kolları 81 ilde eş zamanlı yapılan açıklamalarla, "Çocuk İstismarına Dur" demek ve dikkat çekmek" için, İzmir Konak Meydanı Kemeraltı girişinde bir araya geldi. Çocuk istismarı konusunda eğitimin önemine dikkat çekmek için kısa süreli oturarak kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.

https://youtu.be/PkAjH5j5JSY

Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı’nın düzenlediği etkinliğe kadınların yanı sıra, eski İl Başkanı Ali Asuman Güven, ve çok sayıda partili ile vatandaşlar katıldı. Kemeraltı girişinde son günlerde yaşanan çocuk istismarı olaylarına isyan eden CHP’liler bu olayların son bulması için taleplerini dile getirirken bu talepleri de yakından takip edeceklerini vurguladı. Tüm Türkiye’de eş zamanlı yapılan basın açıklamasını okuyan İl Başkanı Nurşen Balcı iktidarın çocuk istismarı konusunda tutumunu eleştirerek “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir” dedi.


Samimiyete davet etti


Çocuk istismarı ile mücadelede iktidarı samimiyete davet eden Balcı “Çocuk istismarı ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; 1. Cezaları artırmak ve 2. İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Anneler ve babalar olarak çocukların geleceklerinden endişe duyduklarını bu nedenle koruyucu ortam sağlanması için taleplerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Balcı “Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz; Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz” şeklinde taleplerin dile getirdi.

Hükümeti tedbir almaya davet eden Balcı şöyle devam etti; “Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Partililer açıklama sonrası bulundukları yerde oturarak yanlarında getirdikleri kitapları okumaya başladı. Çocuk istismarı konusunda eğitim önemine dikkat çekmek için kısa süreli oturarak kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 12:59
YORUM EKLE

banner101

banner100