Eğer yaşam büyük mucizelerden birine daha tanıklık etmezse Paul Auster'in son romanı Baumgartner olacak. Bir başyapıt olarak kabul edilen romanın kahramanı dünyadan elini eteğini çekmeye hazırlanan yaşlı bir akademisyen. Zaten insanın içini burkan da bu; Bir yazarın son baş kahramanının öyküsüyle kendi vedasını inşa etmesi

ABD'li ünlü yazar Paul Auster'ın kalemi, son noktayı Baumgartner adlı romanı ile yazarın meslek yaşamına koydu. Yaklaşık 45 yıllık yazarlık yaşamını sonlandıran Auster, bu kararıyla dünyanın dört bir yanındaki sadık okurlarını içini burktu. Paul Auster'in jübilesi, son dönemde yazdığı romanlarının en başarılısı (kimilerine göre son başyapıtı) olarak kabul edilen Baumgartner'in başarısını gölgelememesini umalım. İki yıldan beri kanser tedavisi gören Amerikalı yazarın veda romanı, geçtiğimiz haftalarda yazınsal çevirinin usta isimlerinden Seçkin Selvi'nin Türkçesi ve Can Yayınları etiketiyle dilimize kazandırıldı.

Manset Ana Resim

YAZAR VEDASINI KURGULADI

İnsan acınası biçimde fani, sanat daha uzun ömürlü. Demem o ki, okuruyla Auster arasındaki mesafe yaşamın doğası gereği giderek açılsa da Baumgartner, yazarın diğer yapıtları gibi yeni kuşaklarla buluşmaya devam edecek.

Bir yazarın jübilesi, yaşamın kaçınılmaz gerçeğine rağmen insanı hüzne boğuyor. Çünkü yazarın son kahramanı, romana adını veren Baumgartner da yaşını başını almış, dünyadan elini eteğini çekmeye hazırlanan bir karakter. Zaten insanın içini burkan da bu; yazarın son anlatısıyla kendi vedasını biçimlendirmesi!

Ama 'veda' dediğin eylem, her daim başlı başına bir mesele değil midir!.. Hem veda eden hem de veda edilen açısından. Ve de veda, Cemil Meriç'in de vurguladığı üzere yürek burkucu. Ne demişti Meriç: “Bir veda daima hazindir. Ve mukaddestir. Ölüm gibi...”

Öte yandan veda, yaşamın kaçınılmaz darbelerine inat cesur bir duruştur da.

Manset1 Baumgartner

YAŞAMI DEĞERLİ KILAN NEDİR?

Sözü yeniden yazılana getirelim... Auster'ın veda romanına!

Baumgartner, hepimizin yaşam yolculuğunda deneyimlediği şaşkınlık, hayıflanma, keder ve kayıplarla örülen büyük bir iç çekiş gibi okunabilir. Ne kadar sever ve bağlanırsan o kadar yitirirsin!

Neredeyse tüm yaşamını paylaştığı sevgili eşi Anna'ı yitiren 71 yaşındaki felsefe profesörü Baumgartner, derin acısıyla baş etmeye çalışırken bir yandan da dünyadan elini eteği çekmenin hazırlığını yapmaktadır. Geriye dönüşlerle ilerleyen romanı okudukça, birbirini sevmekten hiç vazgeçmemiş bir çiftin 40 yılı aşkın mutlu hayatının içine gireriz. Baumgartner'in yaşam muhasebesi bize kendimizinkini düşündürür; Hayat duvarını ayrılık ve ölümlerle örer. Ne kadar uzun olursa olsun alacağımız nefes sayısı sınırlıdır, zaman geçtikçe sevdiklerimizi, esnekliğimizi, hızımızı, iştahımızı, sağlığımızı, anılarımızı ve yaşama sevincimizi yitiririz. Peki ama hayatı her şeye karşın yaşamaya değer kılan nedir?

Baumgartner / Paul Auster / Can Yayınları

Soner Can Yazı

Çoğu okurun New York Üçlemesi ile sevdiği Paul Auster, insan ilişkileri, arkadaşlığı ve yaşamın en sıradan akışında aşkı irdelediği öyküsünü ünlü yönetmen Wayne Wang ile birlikte beyazperdeye taşımıştı. Auster'ın yazıp yönettiği ve başrolünde Harvey Keitel'ın oynadığı Duman (1995) yönetmenin tıpkı bir başkü ünlü meslektaşı Woody Allen gibi hayranı olduğu şehirde, New York'ta çekilmişti. Auster'ın yazınsal jübilesi, en az filminin etkileyici sahneleri kadar belleklere kazındı.  

Dinozor Öyküleri

Ray Bradbury'den

tadımlık öyküler

Ray Bradbury de tıpkı Arthur C. Clarke ve Stanislav Lem gibi bilimkurgunun iyi edebiyat olabileceğini kanıtlayan yazarlardandır. Bilimkurgu, korku ve fantastik edebiyatın klasikleşmiş ustalarından olan yazarın ilk kez 1983'te yayımlanan bu yapıtı, her yaştan okura hitap edebilen farklı türlerde öyküler ile iki şiirden oluşuyor. Kitapta tarihöncesi çağlara safari düzenleyen bir şirkete dikkat kesiliyor, zamanla dinozora dönüşen bir çocuğu tanıyor, bir deniz fenerini saplantı hâline getiren eski zamanlardan canavarla içimiz ürperiyor ve ortalıkta cirit atan dinozorları izliyoruz. Derlemede ayrıca Sis Düdüğü ve Bir Gök Gürültüsü Sesi adlı iki öykü de bulunmakta.

Dinozor Öyküleri / Ray Bradbury / İthaki Yayınları

Dünya Tarihi

Popüler sorularla

dünya tarihi

Kitapçı vitrinlerde dünya tarihi konusunda bir hayli seçenek bulunuyor. Bu edisyonun farkı, popüler tarihi olayların ışığında ilerlemesi. Kitap, Taş Devri'nden Dijital Çağ'a, savaşlar, felaketler ve pandemiler gibi son beş bin yılın en önemli olaylarına odaklanıyor. İşte kitaptan bazı başlıklar... Marie Antoinette gerçekten “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dedi mi?.. Kasırgalara ne zamandır isim veriliyor?.. Şimdiye kadar ölçülen en şiddetli deprem hangisidir?.. İlk bilgisayar programını kim yazdı? Zincir mağazalar ilk defa ne zaman ortaya çıktı?.. Bugün Haçlı Seferlerinin mirası nedir?.. Kovid-19 salgını neden bu kadar önemli?

A'dan Z'ye Dünya Tarihi / Stephen A. Werner / Say Yayınları

Dünya Ve Diğer Yerler

Elmastan ada,

kömürden mücevherler

Çok sevilen ilk romanı 'Tek Meyve Portakal Değildir' ile uluslararı üne kavuşan -çünkü bu kitap dizi olarak televizyona uyarlanmıştı- İngiliz yazar Jeanette Winterson'ın öyküleri, dili ve düşselliğiyle dikkat çekiyor. Kitaptaki on yedi öyküde uyumanın yasaları ihlal etmek anlamına geldiği yerlerde dolaşacak, perilerin kendi yalnızlıklarında boğulan tezgahtarların hayatlarına müdahale etmesine sevinecek, istediği her şeyi alabilecek kadar zengin insanların elmas adasında kömürden mücevher takmalarına hayretler edeceksiniz. Jeanette Winterson okumak bambaşka bir fantastik evrende gezinmek gibi.

Dünya ve Diğer Yerler / Jeanette Winterson / Kafka Yayınevi

Sami Halklarının Mitolojisi

Sami halklarından

semavi dinlere

Üç semavi din Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlığın kutsal kitaplarında yer alan birçok tarihi olay Sami mitolojisi ile bağlantılıdır. Sami mitolojisi köklerini Sümer-Babil'den alır. Batı Asya'da yayılan Sami halkları hem buralarda yaşayan halklardan etkilenmiş hem de kendi kültür ve inançlarıyla etki alanları yaratmıştır. Dolayısıyla Anadolu'yu anlamanın, onun kadim kültürel kodlarına erişmenin ana arterlerinden biri de Samilerdir. Stephen Herbert Langdon, hayatının çok büyük bir bölümünü Antik Babil’in yazılı kaynaklarını incelemeye ayırmıştır. Bu ufuk açıcı çalışma da özveriyle geçen o yılların ürünüdür.

 Sami Halkların Mitolojisi / Stephen Herbert / Langdon Kabalcı / Yayınevi

Baskanın Öldürüldüğü Gün

80'li yıllardan bir

Mısır hikayesi

1988 Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necip Mahfuz, bu romanında okurlarını ülkesinin yakın tarihindeki çok önemli bir döneme götürüyor. Yıl 1981'dir ve Enver Sedat devlet başkanıdır. Benzer süreçleri aynı yıllarda Türkiye'nin de yaşadığı üzere, Mısır da Batı’ya açılma politikaları gereği özelleştirme ve serbest piyasa ekonomisine hız vermiş ancak bu politikalar yoksulluğu artırmaktan başka bir işe yaramamıştır. Necip Mahfuz, bu dönemde halkın yaşadığı sıkıntıları, evlilik hayalleri kuran ancak her geçen gün yenileri eklenen ekonomik güçlükler yüzünden bunu bir türlü gerçekleştiremeyen Elvan ve Randa üzerinden anlatıyor.

Başkanın Öldürüldüğü Gün / Necib Mahfuz / Kırmızı Kedi Yayinevi

100 Portre

100 portre üzerinden

yakın tarihimiz

Yüz özgün ve kısa portreyle yakın tarihimize farklı bir bakış sunan çalışmanın altında Tanıl Bora ile Kıvanç Koçak imzası var. Otuz sekiz yazarın kendi üslubu ve bakış açısıyla katkı verdiği kitap, eylemleri, düşünceleri ve duruşlarıyla siyasi tarihimizde iz bırakmış yüz popüler kişiliğe dair önemli bilgiler içeriyor. Aralarında Bülent-Rahşan Ecevit, Deniz Baykal, Doğu Perinçek, İsmet İnönü, Kemal Kılıçdaroğlu, Said Nursi, Abdullah Öcalan, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Nurettin Topçu ve Tansu Çiller'in de bulunduğu ünlü simalar, Cumhuriyet'in asırlık serüveni boyunca nereye evrildiğini anlamak bakımından önemli bir kaynak.

Yüz Cumhuriyet Tarihinden 100 Portre K. Koçak / T. Bora / İletişim Yayınları

Cynthia'nın Yetimi

Denizde bulunan çocuğun sırrı

Bilimkurgunun öncülerinden Jules Verne'nin Olağanüstü Yolculuklar serisi, özgün bir macera ile devam ediyor. Romanın konusu şöyle: Kasabalılar ve yakınları tarafından 'çok ilginç biri' olarak nitelendirilen Erik Hersebom'un hayatında müthiş bir sır vardır. Ve bu sırrı, günlerden bir gün kasabayı ziyarete gelen Doktor Schwaryencrona ifşa edecektir. Hersebom, ailesi olarak bildiği kişilerce denizde bulunmuş ve evlat edinilmiştir! Kahramanımızın bu sırra eriştikten sonra artık tek bir amacı vardır; Ne pahasına olursa olsun asıl kimliğine ait bilgilere erişmek ve gerçekte anne babasının kimler olduğunu öğrenmek!

Cynthia’nın Yetimi / Jules Verne / Alfa Yayınları