Vahşet bu...

Kamuoyu hala bu olayı tartışıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde köpeğin kürekle öldürülmesine ilişkin açılan davada tutuksuz yargılanan 2 görevli 1 yıl 3'er ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sanıklar köpeğin kendilerine saldırdığını belirtmelerine rağmen görüntülerde bunun olmadığı ortaya çıktı,

İnsanlıkta uzak bu ve bunun gibilere köpeklerden söz edeyim,

Yapılan araştırmalara göre köpeklerin zeka düzeyleri çok yüksek.

Kanada British Columbia Üniversitesi profesörü ve köpek uzmanı Stanley Coren'in çalışmasına göre sıradan bir köpek, işaretler ve jestler dahil 165 kelime öğrenebiliyor. Bu da 2 yaşındaki bir çocuğun öğrenme kapasitesine denk geliyor. Daha zeki olan köpeklerin öğrendiği kelime sayısı ise 250'ye kadar çıkabiliyor.

Shibuya İstasyonu'nda Bir Köpek Heykeli var. Adı Hachiko. Japonya’nın efsane köpeği bu. Efsane köpek Hachiko, gerek hikayesiyle gerek de filmlere konu oldu.

1925 yılında Tokyo Üniveristesi'nde Tarım Bilimi profesörü olan Hidesaburo tarafından sahiplenilen, Akita cinsi Hachiko, 1923 yılında Japonya'nın Akita şehrinde doğdu. Hidesaburo Ueno ve eşiyle Tokyo'da yeni bir hayata başlayan Hachiko, her sabah Shibuya İstasyonu'ndan metroya binerek üniversitedeki işine giden profesöre, metroya kadar eşlik etmeye başladı. Profesörü her sabah metroya bırakıyor ve her akşam metroda karşılayıp birlikte eve gidiyordu. Hachiko 2 yaşındayken bir sabah yine Profesör Hidesaburo Uneo ile metro durağına yürüdü. O gün profesör okulda beklenmedik bir kalp krizi sonucu hayata veda etti. Ancak Hachiko, o akşam yine aynı yerde, Shibuya İstasyonu'nun çıkışında yine saat 3'te sahibi profesör Hidesaburo Uneo'yu bekledi. O gün profesör gelmedi. Hachiko, ölümüne kadar, aynı yerde sahibinin trenden inip yanına gelmesini bekledi. Bu bekleyiş tam 10 yıl sürdü.

Gut adlı tıp dergisinde yayınlanan çalışmada Japon doktorlar özel eğitimli dişi bir labrador cinsi köpeğe sağlıklı ve bağırsak kanseri olan hastalardan alınan nefes ve dışkı örneklerini koklattı. Köpek, 10 vakanın 9'unda sağlıklı ve kanserli vakaları birbirinden ayırabildi.

Gelelim bize.

Ne yazık ki ülkemizde 19 milyondan fazla köpek olmasına karşın barınak sayısı ise yeterli değil...

Sorunun çözümü kısırlaştırma.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.