Defalarca bu köşemde “Uyuşturucu Belası’’nı yazdım.

Ama sorun bitmiyor aksine artıyor. Korkunç bir olay. Uyuşturucu satıcısı anlatıyor: 

“Bir günde 1,5 kilo bonzai, 600 tane ekstazi hap, 350 gram kokain satıyordum.’’

Bu yakalanan bir torbacı. Ya yakalanmayanlar?

24 bin öğrenci ile yapılan araştırmada 17-25 yaş grubunda sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı 13 yaşa kadar düşüyor.

Gençler arasında popüler olan metamfetamine bağlı ölümler artıyor. Gençlerimiz kıskaçta. Ölümlerde baş sebep gençler arasında popüler olan 'metamfetamin' yüzünden 5 kat artarak 31,2’ye ulaştı

Türkiye'de 2021 yılında metamfetamin kaçakçılığında büyük artışlar görüldü. 2019’da ülkede yaklaşık 1 ton metamfetamin yakalandı. 2020 yılında bu miktar 4,1 tona, 2021 yılında ise 5,5 tona ulaştı.

***

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC)  tarihinde ilk kez Küresel Kokain Raporu yayınladı. Rapor, küresel kokain arzının rekor seviyelere ulaştığını ve koka ekiminin 2020'den 2021'e kadar yüzde 35 arttığını gösteriyor. Raporda, kokaine talebin de arttığı, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı birçok ülke ve bölgede kokain sevkiyatı ve kullanıcılarında istikrarlı bir artış görüldüğü belirtiliyor.

Raporda, Türkiye’nin geçiş ülkesi olma rolünün son yıllarda giderek arttığı belirtilerek kokain için bir geçiş ülkesi olma rolü, son yıllarda büyüyor. 2014 yılından bu yana, Türkiye’de ele geçirilen uyuşturucunun miktarı 7 kat arttı ve 2021'de 2,8 tonluk rekora ulaştı.

Raporda, dünya genelinde 2021’de ele geçen kokain miktarı yaklaşık 2 bin tona ulaşarak rekor seviyelere çıktı.

***

BM Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu, Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçılığında geçiş noktası konumunun giderek arttığını bildirdi.

Türkiye’deki organize suç gruplarının düşen afyon fiyatlarını telafi etmek için giderek kokaine yöneldiğinin görüldüğü belirtildi. Bu arada İran ve Türkiye'nin eroin kaçakçılığı yollarının metamfetamin kaçakçılığı için de kullanıldığı ve bu riskin giderek tırmandığı vurgulandı.

Bu suçla ilgili tutukluluk süresi CMK'nin 102/2. maddesi uyarınca en çok 2 yıldır. Zorunlu hallerde 3 yıl daha uzatılabilir. Bu süreye kanun yolunda geçen süre dahil değildir. 

Sonuç olarak, UNODC İcra Direktörü Ghada Waly, küresel kokain arzındaki artışın herkesi yüksek alarm durumuna geçirmesi gerektiğini söyledi.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.