F1 tarihinde Japonya Gp’sini üç yıl üst üste kazanan Schumacher’den sonra Max Verstappen oldu. Geçtiğimiz Avustralya Gp’de yarış dışı kalan Max hızlı bir dönüş yaptı. Max gibi karaktere sahip bir pilot için yarış kaybetmenin nasıl büyük bir hüsran olduğunu anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Piste hızlı dönen Max’in takım açısından olmasa da yarış başarı kısmında keyfi yerinde. Horner ve Verstappen savaşında ise sular Redbull için sezon sonuna kadar durulmayacak gibi gözüküyor. 
Yarıştan mutsuz ayrılan diğer isim Leclerc.  ‘’Dördüncü olmaya sevineceğime evde otururum’’ yorumuyla işlerin kendisi için tatsız gittiğini açıkça ifade etti.
Sainz, takımda istenmeyen pilot haline ne zaman geldi bilmiyorum ama takımı tarafından yalnız bırakılması benim gibi eski kafa F1’cilerin en büyük üzüntüsü. Biraz daha duygusal bakıyoruz biz bu işe sanırım. Senelerce nice galibiyetler kutladığın takımın podyumda yanında değil artık. Tam olarak bu yüzden bizler sadece izleyebiliriz. Bu kadar sert ve duygusuz bir alanda yarışmak herkesin yapabileceği bir iş değil.

Gelelim Mercedes ve Hamilton’a. Toto’nun Max’ e övgüleri, önümüzdeki sezonda Max’in Mercedes takımına geçeceği dedikodularını doğrular gibi. Fakat Max Mercedes’te ne kadar başarılı olur, ne kadar iyi bir pilot transfer gerçekleşirse göreceğiz. Mercedes’in mevcut araç ve teknolojisiyle ile devam ettiğini düşünürsek, Max ‘in pilotluğu sorgulanabilir. 

Hamilton’un Mercedes için Vettel’i işaret etmesi, Alman pilotun pistlere dönüşünü gündeme getirdi. Bu yıl birçok farklı kaza, transfer, skandal ve yarışa sahne olan F1 2024 sezonunun Suzuka kısmında işler böyleydi. Bakalım önümüzdeki yarışlar ve 2025 sezonu bizlere neler getirecek. 
Sezonun 5. yarışı olan Çin GP, pandemiden sonra ilk kez bu sene başlayacak Çin Grand Prix’i özlediğimiz bir yarıştı ve iki hafta sonra gerçekleşecek olması bizi heyecanlandırıyor. 

Suzuka GP’nin sonuçları da şu şekilde:

Whatsapp Image 2024 04 07 At 14.01.35