Başkanı üye seçmeli

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını partinin 120 bin üyesi sandıkta belirlemeli" dedi.

Başkanı üye seçmeli
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını partinin 120 bin üyesi sandıkta belirlemeli" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, partinin adaylarını yönetimde görevli 5-10 kişi yerine parti üyelerinin belirlemesi gerektiğini belirterek, "İzmir'de belediye başkan adayını partinin 120 bin üyesi sandıkta belirlemeli"dedi.

Gazete 9 Eylül'ün sorularını yanıtlarken, 24 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirme yapan Sertel şöyle dedi:

“24 Haziran seçimleri Olağaüstü hal koşullarında yapıldı ve partilerden daha çok adayların öne çıktığı bir süreci yaşadık. CHP olarak İzmir'de başarısız değiliz. Birinci ve ikinci bölgelerden 7-7 aday çıkararak başarımızı koruduk. Sadece biraz oyumuz düştü. Ama konumumuzu koruduk. Oyumuzun düşmesinin sebebi de bir başka partinin baraj altı tehlikesi yaşaması sebebi ile ona destek vermemizdir. Oyların bir kısmını oraya bir kısmını İYİ Parti’ye yönlendirdik. Türkiye’de bir başarısızlık söz konusuysa bu AK Parti içindir. Seçimlerde 10 puana yakın bir düşüş yaşandı. Erdoğan, "Neden böyle oldu bunu bir araştırın” dedi. Şimdi de yeni kurduğu hükümette de görülüyor. AK Parti’den bir temsilci yok, sadece damadı var. Süleyman Soylu var diyorlar. O, AK Partili değil devşirme. Eskiden de devşirmeler baş tacı ediliyordu. Kurduğu kurulda AK Partili yok. Bakanlar Kurulu'nu tek adam kurulu olarak görüyorum."


İNCE GÖZBEBEĞİMİZ


CHP’nin seçim sürecinde tutarlı bir politika izlediğini belirten Sertel, şunları söyledi:
"İyi Parti'ye seçime girebilmeleri için destek verdik, halk bizi alkışladı. Çünkü bu bir demokrasi örneğidir. Türkiye’de demokrasiyi sağlayan CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Türkiye’de her kesimin sesini duyan ve meclise girmelerine ön ayak olan da Kılıçdaroğlu’dur. İnce eğer yüzde 31 oy aldıysa, bu kendisini aday gösteren Kılıçdaroğlu sayesindedir. Bu açıdan bir kusur yok. Bizim için İnce, Cumhurbaşkanı adayımızdı ve şimdi de o bizim göz bebeğimiz. Onu kıracak hiçbir şey söylemeyiz. Ancak Kılıçdaroğlu’nu da savunmalıyız, dokundurtmamalıyız. O, Türkiye’yi düşünen, demokrasiyi, insan haklarını düşünen bir lider. Toplumlar böyle liderleri kolay yetiştiremiyor. Değerini bilmeliyiz” dedi.


ÇOK ÇALIŞMAK ŞART


2019 yerel seçimleri için çok iyi hazırlanmaları gerektiğini belirten Sertel, "Mart ayına kadar soluklanmadan, durmadan çalışmamız şart" dedi ve şunları ekledi:

"Milletvekillerine de delegelere de söylüyorum. Hepimize çok büyük görev düşüyor. Halkla iç içe olmak lazım. Her an onları dinleyip içinde olup iletişimi koparmamak lazım. Örneğin, bizim karşımızda bir medya devi var. Bütün gün size yönelik yalan, iftira kampanyaları ile donatılıyor. Büyük olmayan insanları bile çok büyük gösteriyor. Siz ne kadar doğru çalışan biri de olsanız bu halka yansımıyor. Bu bir yakınma değil tespit. O zaman halkla birebir daha çok temas etmeliyiz. Seçmeni yerinde dinlemeli, görmeli, sorunlarını yerinde tespit etmeliyiz. Sürekli çalışmak şart.Bu yüzden bize düşen görev; meclis harici tüm vakitlerimizde halk ile iç içe olmaktır. Sesimizi daha çok yükseltmeliyiz ve biz buna hazırız. Toplumun tepsisini de anlayışla karşılamak lazım. Eğer çok yükseğe çıkarsanız düşüşünüz de sert olur. Muharrem İnce’nin yaptığı son üç miting umudu nasıl arttırdıysa karşı tarafı da kilitledi. Bu sandığa giden seçmen sayısına baktığınızda hemen anlaşılıyor. Örneğin Meral Hanım’ın partisi yüzde 10 oy aldı. Kendisi yüzde 7 oy aldı. Kendi partisinden yüzde 3 düşük aldı. Üçü koyun bir kenara. Selahattin Bey’in partisi yüzde 10 oy aldı. Kendisi 7 oy aldı. O 3.5’u da koyun kenara. Karamollaoğlu’nun 2.5- 3 bandında bir oyu olduğu söyleniyordu yüzde 0.8 çıktı. Toplam 8-9 oy fark çıkıyor. Bu oylar Muharrem İnce’ye gitti ama çok daha fazlası Recep Tayyip Erdoğan’a gitti. Yani muhafazakar seçmen 'Muharrem İnce geliyor bari gelmemesi için biz oyumuzu Erdoğan’a verelim'dedi. Ben sandık başındaydım ve oyları da gördüm adam İYİ Parti’ye oy vermiş, diğerini de götürmüş Recep Tayyip Erdoğan’a vermiş. Ya da HDP’ye verip Erdoğan’a vermiş.”


ÜYE KARAR VERMELİ


Siyasette yerelde ve genelde başvuru merkezinin parti üyesi olması gerektiğini söyleyen Sertel, " Partinin adaylarını parti yönetiminde görevli 5-10 kişi yerine parti üyeleri seçmelidir. İzmir'de de belediye başkan adayını CHP'nin 120 bin üyesi sandığa gidip belirlemeli, kenti kimin yöneteceğine partinin üyeleri karar vermelidir. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu son tüzük kurultayında, "Ben dahil herkes önseçime girecek" demişti. Önümüzdeki erken bir yerel seçim yok. Önseçim koşulları için zaman çok uygun. Üç büyük kent başta olmak üzere ön seçim yapılmalıdır. Önseçim için Eylül ayına doğru bir karar verilir diye tahmin ediyorum" dedi.


600 VEKİL FAZLA


TBMM'de milletvekili sayısının artırılmasının doğru olmadığını belirten Sertel, "600 milletvekili fazla. 450 vekil yeter. Milletvekili sayısı artınca TBMM'de kalite artmıyor. Meclis'in geneline baktığımızda okuyan, yazan, düşüncelerini ifade edebilen milletvekili sayısı o kadar çok değil" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 10:29
YORUM EKLE

banner92