Gazeteci Reşat Yörük, KİTVAK’ın (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkolojik Araştırmalar Vakfı) yönetim kurulu üyesi. Vakıfta görev almaya başlayınca büyük bir eksikliğin farkına varmış ve dünden bugüne KİTVAK’ı anlatan bir kitap yazmaya karar vermiş.  

Değerli Reşat Yörük, yaklaşık otuz yıllık bir geçmişi olan (önce KİTDER adıyla bir dernek kurmuş, sonrasında hedef büyüterek bunu vakfa çevirmiştik) bu başarılı projemizin içinden gelip geçen herkesle konuşarak oluşturduğu, Varyant yayınlarında çıkan kitabın adını “UMUT TOPLA BENİM İÇİN” koymuş.  

Kitabı hazırlarken benimle de uzun bir sohbet yaptı. KİTVAK’ın her aşamasında büyük yardımlarda bulunan ve bir dönem Mütevelli Heyette birlikte çalıştığımız sevgili Hüseyin Şairoğlu kitabı bana getirdi. Kısa bir sürede baştan sona okuduğum kitap 169 sayfa. Şu nokta çok önemli; sevgili Reşat’ın kalemi o kadar rahat okunuyor ki, eminim olayları bilmeden okuyanlar bile kendilerini KİTVAK’ın içinde hissedeceklerdir. Elbette KİTVAK’ın içinde bulunan ya da içinden gelip geçenler de, bu kitabı okurken farklı duygular içine gireceklerdir.  

ACIYI PAYLAŞMAK 

Tepecik SSK Hastanesi’nde ilk kemik iliği nakline başladığımızda bir gözlemim olmuştu; Hastalarımızın sosyal ve ekonomik düzeyleri, nakil yapıldıktan sonra gereken sağlık koşullarını karşılayamaz durumdaydı. Onlara yardım edebilmek için önce KİTDER adında bir dernek kurmuştuk. Zamanla -Koray Erimez adında çok genç bir ‘deli’ üyemizin zorlaması(!) ile- hedef büyüterek, çok önemli işler yapan KİTVAK’ı kurduk. Bugün de aynı kararlılıkla çalışmalarını sürdüren KİTVAK’ın içinden çok değerli ve saygın insanlar gelip geçti. 

Sevgili Reşat’ın kitapta ayrıntılı olarak anlattığı bu değerli dostlarımızın bir bölümü artık aramızda değil! Onlar KİTVAK aracılığı ile umutsuz hastalığa sahip yavrularımıza yaptıkları katkılarla eminim huzur içindedirler.  

Vakıfta dönem dönem yöneticilik yapan KİTVAK’lılardan kimileri görevlerini diğer gönüllü iyiliksever dostlarına bırakarak, yarattıkları ve yürüttükleri bu değerli eserin başarılarını uzaktan izliyorlardır. 

Ben de, ne zaman KİTVAK’ın adı geçse heyecan duyan bir KİTVAK’lı olarak onu dışarıdan büyük keyifle izliyorum. Parasal olanaklar ne kadar sınırlı olursa olsun, KİTVAK gibi bir kuruşun hesabının yapıldığı dürüst ve iyiliğe adanmış bir kuruluşa halkımızın desteği her zaman olacaktır. 

Sağ olasın sevgili Reşat Yörük!