Üç gün önce Konak’ta, Karamürsel’in arkasındaki sokakta, öğle saatlerinde yürüyordum. İYİ Parti İzmir Büyükşehir Adayı Ümit Özlale’nin karşıdan geldiğini gördüm.

Yanında ne bir kişi vardı ne de çevresinde onu tanıyan ya da onunla ilgilenen birileri! Zaten onun da pek umurunda değildi. Çevresine ilgisiz, yavaş adımlarla ve yüzünde rahat ifade ile adeta gezinti yapıyordu.

Bir İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı için bu yalnızlık ve ilgisizlik ilginçti!

Ümit Özlale, İYİ Parti tarafından İzmir adayı olarak açıklanınca şunları yazmıştım (26.09.2023);

“…Siyasi olarak deneyimsiz bir akademisyen olsa da İzmirliye itici gelmeyen bir isim. Onun milletvekili olmasına sevinmeme karşın belediye için aday gösterildiğini öğrenince üzüldüm. Çünkü Özlale’nin naif akademisyen kimliği, partisi ile vicdanı arasına sıkışmasına neden olabilecektir…”

Çünkü, Ümit Hoca’yı bu işe yüreklendirenlerin sadece CHP’ye değil ona da bir operasyon(!) çektiklerini düşünüyor, Ümit Özlale’nin, İYİ Parti içinde oynanan oyunlara nasıl katlanacağını merak ediyordum.

Ümit Özlale’nin size anlattığım yalnızlığını görünce ve bunu İYİ Parti’nin İzmir’de giderek silinen (Çünkü adaylara ve partiye ait ne bir görsel var, ne de haber!) varlığı ile birleştirince;

“Ümit Hoca, kendisine oynanan oyunu anlamış olmalı!” diye geçti içimden.

İYİ PARTİ NEREYE?

İYİ Parti’ye ilgi Meral Akşener’in performansı ile paralel gitti. İzmirlilerin başlangıçta gösterdiği ilgi ve güven, Meral Hanım’ın gösterdiği ‘tutarsız’ davranışlar nedeniyle büyük kayıp yaşadı, istifalar birbirini izledi.

Son zamanlarda istifa ederek ayrılanların büyük bölümü, MHP kökenliler değil Ümit Özlale gibi, İYİ Parti’nin çağdaş ve aydınlık yüzleri! Meral Akşener’in dışarıdan getirdiği bu kişilerin zaten yaşama şansı yoktu. Çünkü parti grubunu elinde tutan “MHP’li Troyka” böyle istiyordu!

Şimdi sorulan iki soru şu;

1-    Partinin kaçınılmaz gibi görünen küçülmesi durumunda Meral Akşener’in istifa edip etmeyeceği…

2-    Akşener’in ayrılmasıyla partiyi ele geçirmesi kaçınılmaz olan MHP kökenlilerin, Bahçeli’nin elini öpmeye gidip gitmeyecekleri…

İzmir adayı Ümit Özlale, oynanmakta olan oyunu görecek kadar birikimli bir akademisyen! Kendisini  vitrine koyanların hedefi sadece CHP’ye zarar vermek değil, onu da gözden düşürmek olduğu bir gerçek.

Bu durumda Ümit Özlale, keşke fazla zarar görmeden, oynanan şu oyundan kurtulabilse!