Tunç Soyer resmen aday

Cumhuriyet Halk Partisi'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Parti Meclisi'nde alınan karardan sonra Tunç Soyer oldu.

Tunç Soyer resmen aday

Cumhuriyet Halk Partisi'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer oldu. İki dönemdir Seferihisar Belediye başkanlığı görevini yürüten Tunç Soyer'in adaylığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu’ndan sonra Parti Meclisi’nde de onaylanarak kabul edildi.

CHP Parti Meclisi halen İzmir ilçe adaylarını belirlemek için toplantı yapıyor. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı toplantıda ilçeler için sert tartışmalar yaşandığı öğrenildi. Bu arada İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç'ın Parti Meclisi'nden istifa ettiği öne sürüldü. Parti Meclisi'nde özellikle Buca ve Çiğli konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Tunç Soyer

Tunç Soyer kimdir?

1959 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir'de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

Eğitimini tamamladıktan sonra turizm sektöründe çalışmaya başladı. Beş yıl boyunca turizm sektöründe görev aldı ve sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. 1991 yılında şirketiyle Seferihisar’da bir tatil köyü kurarak dokuz yıl boyunca yönetti.

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği, ardından üç yıl boyunca Başkanlık görevi yürüttü.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 02:47
YORUM EKLE

banner97

banner96