İzmir'de Meral Akşener rüzgarı

İYİ Parti İzmir İl Binası'nın açılışı için İzmir'e gelen Meral Akşener'e büyük ilgi vardı. Çankaya'daki parti binasının açılış töreni mitinge dönüştü, İzmirliler Meral Akşener'e yoğun ilgi gösterdi.

İzmir'de Meral Akşener rüzgarı
İYİ Parti İzmir İl Binası'nın açılışı için İzmir'e gelen Meral Akşener'e büyük ilgi vardı. Çankaya'daki parti binasının açılış töreni mitinge dönüştü, İzmirliler Meral Akşener'e yoğun ilgi gösterdi.

İYİ Parti Lideri Akşener, il binası açılışında İzmirlilere seslendi. Açılışa Genel Sekreter Aytun Çıray, Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, İl Başkanı Yıldırım Ulupınar, il yöneticileri, ilçe teşkilatlarının başkanları ile temsilcileri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

[caption id="attachment_100791" align="alignnone" width="800"]meral-aksener İYİ Parti Lideri Akşener, il binası açılışında İzmirlilere seslendi. Açılışa Genel Sekreter Aytun Çıray, Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, İl Başkanı Yıldırım Ulupınar, il yöneticileri, ilçe teşkilatlarının başkanları ile temsilcileri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.[/caption]

Akşener, “Efe İzmir, Ege’nin incisi İzmir. Dağlarında çiçekler açan İzmir. Atatürkümüzün adını mücevher taşa yazan İzmir. İşgalcilere karşı tek kurşunu atıp şehit olmayı göze alan Hasan Tahsin’in İzmir’i... İzmir’de olmaktan, cesur insanlarıyla birlikte olmaktan duyduğum heyecanı, mutluluğu ve onuru paylaşmak isterim. Her birinizi ayrı ayrı en derin saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

İzmir umut veriyor


“İzmir bize 2 buçuk yıllık süreçte her daim önce umut, irade, cesaret ve sonra kararlılık verdi” diyerek konuşmasını sürdüren Akşener, “İzmir’e her geldiğimde inancım ve ümidim artarak bu yolda yeniden dimdik yürüdük. Allah İzmirlilerden razı olsun. Allah sizleri var etsin. Allah sizleri her daim mutlu, mesut ve muzaffer kılsın. Siz ki Zübeyde Hanım’ın yetim Mustafa’sına sahip çıktınız. Siz ki yetim Mustafa’nın validesine sahip çıktınız. Size söz veriyorum. Aynı sizin sahip çıktığınız gibi yetim Mustafa’nın kurduğu cumhuriyete sonuna kadar neye mal olursa olsun sahip çıkacağımıza ve onun arkasında dimdik duracağımıza söz veriyoruz. Cesur İzmir. Tehdide pabuç bırakmayan İzmir. Hakarete dimdik ayağa kalkıp cevap veren İzmir. Onurlu bir şekilde demokrasi kurallarına uyarak dimdik ayağa kalkıp dur diyen İzmir. Aynı Çanakkale Savaşı esnasında dur yolcu denildiği gibi. Dün dur yolcu dediniz, bugün de cumhuriyetin bekçisiyiz diyorsunuz” ifadelerini kullandı.


El mi yaman bey mi…


Caddeyi ve sokakları dolduran İzmirliler tarafından sözleri sık sık sloganlarla kesilen Meral Akşener konuşmasında sık sık iktidara da yüklendi.
Akşener sözlerine şöyle devam etti: “Biz İYİ Parti olarak bir yola çıktık. Kesinlikle dönmemek üzere. Bir kişi kalsak bile dönen namerttir. Ben evladı fatihan torunuyum. Bizim kızları bilirsiniz. 25 Ekim’de partimiz kuruldu. Ama bu partiyi kuran sizsiniz. Milletimiz kurdu. Bize de dediniz ki bu partinin başında bekçilik yapın. Biz de amenna dedik. Biz ve arkadaşlarımız bekçilik yapıyoruz. Parti kuruldu. Bu partiyi kurdurmazlar denildi. Türkiye nasıl bir yönetimle yönetiliyor ki bir siyasi partinin kurdurulmayacağına insanlar inanabiliyor. Ama vuruşa vuruşa sizin adınıza İYİ Parti’yi kurduk biz.”

Akşener, “Şimdi deniyor ki; bunların seçime sokmazlar. El mi yaman bey mi yaman. Buradan haykırıyorum. Hadi yüreğiniz yetiyorsa İYİ Parti’yi seçime sokmayın. Köteksiz köy bulup değneksiz gezmek. Bugüne kadar iktidar partisi genel başkanı rakiplerini kendi seçti ve top oynadı. Bugün bu konforu bitmiştir. Seçemediği ve kontrol edemediği bir rakiple ve rakipler ordusuyla karşı karşıya. Bir baktık saray koalisyonu kurulmuş. Kendilerine yerli ve milli diyorlar. Ne kadar acı. Referandum sürecinde hayırcılara birlikte hain dediler. Hayır kampanyasında yer alanları Apo’nun peşinden gitmekle suçladılar. Halbuki kendileri Apo ile masaya oturmuşlardı. Oslo sürecinde Türkiye’yi PKK’ya peşkeş çekmişlerdi. Ve saray koalisyonunun küçük ortağı Allah indinde yemin etmişti. Oslo sürecinde megri şarkılarının söylendiği süreçte, Habur rezaletinde demişti ki Adalet ve Kalkınma Partisi PKK’dan daha tehlikelidir, hesap sormazsam namussuzum. Büyük ortakta bunlar kandan beslenir Fatiha bilmezler demişti. Bunlar kafatasçı vampirdirler demişti. Karşılıklı hakaretlerin sonucunda baktık saray koalisyonu kuruldu. Bunlar yerli ve milli biz hain, hadi oradan be!” şeklinde konuştu.


Ateş bacayı sardı


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenen Akşener, “Görev dağılımı yaptılar. Bir tanesi bize sövüyor öbürü de ilçe ilçe geziyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanı ilçe ilçe kongre geziyor. Biz nereye gidiyoruz oraya geliyor. Ateş bacayı sardı. Korku dağları sardı. Bu saray koalisyonu çıkar ittifakıdır. AKP ittifak konusunda uzmandır. Önce açılım sürecinde PKK ile ittifak yaptı. Adı yıkım ittifakı. Sonra FETÖ ile ittifak yaptı adı çukur ittifakı. Şimdi bir ittifak yaptılar. Bizce adı çıkar ittifakı. Ama bu millet bu çıkar ittifakını yerle bir edecek” dedi.

Bunun adı diktatörlüktür


Akşener, İzmir’deki yoğun kalabalık için, “Bir il binası açılışı yapıyoruz bir miting havasındayız. Günlerce hazırlığı yapılan bir miting için bile böyle olmaz. Sizin kararlılığınız bize güç ve kuvvet veriyor” diye konuştu ve iktidarı hedef aldı.
Akşener, “Bugün Türkiye’ye baktığınız zaman, konuşamıyor. Türkiye problemlerini çözecek sonuçlar üretemiyor. 10 senedir büyük bir baskı var. Adaletin cenaze namazının kılındığı, hakimlerin korkutulduğu bir süreçten geçiyoruz. İYİ Parti bu yola çıktı. Birincisi; konuşan bir Türkiye gerçekleştirmek için. Türkiye konuşacak. Sorunlarına çözüm bulacak. TBMM an itibariyle fiilen ortadan kalkmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin grubundaki milletvekillerinin iradesi yoktur. En küçük konuda karar veren tek kişiyle karşı karşıyayız. Bunun adı tiranlıktır, diktatörlüktür. Diktatörler önce kendileri korkar. Kendileri korktuğu zaman insanları korkuturlar. Ama bir gün birileri korkmuyoruz dediği zaman tüm korkular biter. Cesaret bulaşıcıdır.” açıklamasında bulundu.

İzmir cezalandırılıyor


Akşener, zaman zaman İzmir’de tartışma konusu olan hükümet tarafından cezalandırılma konusuyla ilgili de açıklama yaptı ve “Siz kepçeyle veren çay kaşığıyla alan bir şehirsiniz. Devlet hazinesine katkınız 36 milyar olurken aldığınız para 1,7'dir. Cezalandırılan İzmir. Pamuğuyla meşhur en iyi kumaşın dokunduğu İzmir. Osmanlı’da bile sanayisiyle bilinen İzmir. Sanayi gitti. Pamuk gitti. Ekip biçilen alanlar düştü. Turist alan İzmir. ABD, Avrupa ve komşularımızla olan ilişkilerimizden dolayı bir yılda 330 bin yabancı turist eksik gelmiştir. Böyle bir İzmir. Türkiye’nin en büyük katma değerini üreten şehirlerimizden İzmir. İzmir’in sorunlarını, fırsatlarını da biliyoruz. İYİ Parti ile birlikte şehir şehir, ilçe ilçe projelerin yapıldığı yeni bir bakış açısıyla buluşacaksınız. İyi Parti iktidar olacak. İzmir başta olmak üzere o şehrin imkanları fırsatları üzerinden değerlendirmeler yapılıp projeler üretilecek. Lüzumsuz, saymadan öğretmen yetiştiren fakülteler açtınız. Onları tayin edemiyorsunuz. Niye okuttunuz kardeşim? Niye bu çocukları iş bulacak insanlar halinde sağlamadınız? Kendi çocuklarınızı Amerika okullarında çuvalla para vererek okuttunuz. Bu memleketin çocuklarını işsizliğe mahkum ettiniz. Sorular çalındı. Kendi çocukları iş bulduğu için o çalıntı sorularla istihdam edilenlere hiçbir şey yapılmadı. Şimdi yeni bir üçkağıt çıkardılar. KPSS sonrası 95 puan almış gençleri sözlü sınava alıyorlar. Orada 20-30 puan veriyorlar ve o gençler tayin edilemiyorlar. Buradan size söz. İş başına gelir gelmez mülakat sözlü sınavını ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

Afrin zorunluluktu


Akşener, “Üç ilimizde sormuştum. Amerika’ya terörist dedin, Osmanlı tokadı attın. Türkiye Cumhuriyeti Amerika ile dost mu düşman mı? Bunu bir söyle de bilelim. Ortada söylem çok ama somut bir şey yok. Eğer biz düşmansak Kürecik ve İncirlik’i kapat dedik. Amerika Dışişleri Bakanı geldi. Tutanak tutulmadı. Bir görüşme oldu. Hangi sonuç çıktı belli değil. PKK ile YPG’yi dövüştürelim demiş Amerika. Gerçekçi bir durum değil. Buradan uyarıyorum. Eğer o anlaşmada Fırat’ın doğusundaki kuşak bir devlete dönüşecekse bununla ilgili söz verdiyseniz ensenizde olacağız. Nereye kaçarsanız oraya kadar kovalayacağız. Bugün Afrin’deyiz. Elbette ki bir zorunluluktu. Şanlı Mehmetçiğimizin arkasındayız. Ama Türkiye bunları konuşabilseydi bugün Afrin’de olur muyduk sorusunun cevabını vermek zorundalar. AK Parti genel başkanı bu sorunun cevabını vermek zorundadır” dedi.

“Düş yakamızdan”


Akşener, “Gerekirse gideceklermiş. Kardeşim gerekirse değil haydi bakalım kalkın beraber gidelim, Afrin’de yiğitliğiniz görelim sizin. Gidemezler. Biri sandalyesini bırakmaktan diğer sarayı bırakmaktan korkar. Tayyip Bey diyor ki 20-25 şehidimiz var. 5 rakam değil, can, hayat, annenin çocuğu, kadının kocası, çocuğun babası… Ve siz onu bir rakam olarak görüyorsunuz. Benim bekam her şeyin üstündedir. Sarayda oturmak için her şeyi yaparım demenin sonucudur. Dış politikayı çukura ittiler. Ordumuz onu canıyla kanıyla o çukurdan çıkarmaya çalışıyor. Aynı 15 Temmuz’da yaptıkları ihanetin sonucu gibi. Yeter kardeşim düşün yakamızdan. Bu kadar aldatılan insanlar için kitaplar dolusu tanımlar var. Böyle bir şey olabilir mi? Sürekli kandırılıyorsunuz. Askerin belini kırdınız. Genelkurmayı terörist yaptınız. Sonra ben yapmadım FETÖ yaptı dediniz. Siz o davanın savcısı değil miydiniz? Zekeriya Öz’e zırhlı araç verdiniz mi? Verdiniz. Önce siz aldandınız, sonra bu milleti aldattınız. FETÖ, Apo, PKK, Merkel’i Obama, Trump aldattı. Yeryüzünde sizi aldatmayan kim var? Bu kadar aldatılarak orada oturmaya devam ediyorsunuz. Oturur. Çünkü hiçbir bedel ödemiyor. Millet olarak siz bedel ödüyorsunuz arkadaş sarayda oturuyor. İyi Parti ile bu işe dur diyoruz. İster 2018, ister 2019’da yapılacak seçimde hem iktidarı hem cumhurbaşkanlığını sizlerin inayetiyle alacağız” açıklamasında bulundu.

Atatürk’ten hoşlanmıyorlar


Hükümetin dış politika uygulamalarını eleştiren Akşener, “Ege’deki adalar için ‘Evet işgal edildi ama bizim zamanımızda değildi’ denildi. Osmanlı ecdadıyız diyorlar ya. Ecdat mezardan çıksın bunların hepsini kovalar. Yalvarıyorum. Allah aşkına 100 sayfa tarih oku. Tarihimizi dizilerden öğreniyor. Fatih Sultan’ın dünyaya medeniyet getirme tasavvurundan haberi yok. Özellikle Orta Doğu’da Abdülhamit’in vizyonunu okumamışlar. Atatürk’ten zaten hoşlaşmıyorlar. Atatürk de yok. Bunların dış politikasında aziz İzmirliler ne var biliyor musunuz? Para var zaten. Kahire öğretisi dediğimiz gruplarla kurulan ideolojik birliktelikler var. Bu kafadan kurtulmaları mümkün değil. Dış politikada faydalı bir iş yapmaları imkansız. Merkel’le konuşuldu. Tak dedi, bizimkiler şak diye yerine getirildi. Bir gazeteci niye tutuklandı belli değil. Niye serbest bırakıldı belli değil. Uçakla uçtu gitti. Ben cumhurbaşkanı olduğum sürece bu arkadaş yatacak. Elimizde belge var, PKK’lı diyordu. Peki merkel görüşmesi sonrası ne oldu? Soru şu kişi PKK’lı değilse bu kişi niye 1 yıl yattı? PKK’lıysa niye salındı? Biz manda devleti miyiz? Müstemleke miyiz? Ey Türk Milleti manda devleti olmamak için kan akıttın. Buna evet der misin? Buradan uyarıyorum; Mehmetçiğin canı kanı pahasına ABD ile anlaşıp operasyonu yarıda bırakmayın. Afrin zorunluluktur gideceksiniz, Membiç zorunluluktur gideceksiniz, Fırat’ın doğusu zorunluluktur gideceksiniz. O kendisi gidemez. Çürük. Rapor aldı” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 16:34
YORUM EKLE