banner112

Gürer: “Gidişat kötü, destek şart”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesi ve Bor ilçesinde  ziyaret ettiği esnafının sorunlarını dinledi.  Bor Sanayinde tek tek işyerlerini gezen Gürer’ e dert yanan esnaf “Maliyet artışından yakınan esnaf, yedek parça fiyatlarının son 6 ayda iki katından fazla arttığını belirterek, “Bu artışı müşteriye yansıtamıyoruz. Büyük mağduriyet yaşıyoruz” dedi.

Gürer: “Gidişat kötü, destek şart”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, beraberinde ilçe başkanı Erdal gevrekçi ile ilçede faaliyetini sürdüren sanayi sitesi esnafını ziyaret etti.

Yedek parça 6 ayda yüzde 100 zamladı

Sanayi Sitesi’nde CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan oto tamircisi, son 6 ayda yedek parça ve diğer mamullerin yüzde 100’den fazla oranda arttığını belirtti.

250 liralık triger kayışı 550 lira oldu

6 ay önce 250 liraya aldıkları triger kayışı ve bağlantı aparatının bugün 550 liraya çıktığını anlatan oto tamircisi, “Sadece triger kayışında değil, tüm malzemelerde yüzde 100’ün üzerinde artış oldu. Motor yağı ve yedek parça ürünlerinin tamamı iki katından fazla zamlandı” dedi.

Müşteri arabasını bile tamir ettiremiyor

Zamlı ürünleri müşteriye yansıtmak zoruna olduklarını ancak bunu yaptıklarında müşteri kaybettiklerini ifade eden oto tamircisi “ Müşteriye durumu anlatmaya çalışıyoruz ama fiyatı yüksek bulan müşteri arabayı tamir ettirmekten vazgeçiyor” diye konuştu.

Periyodik bakım ücreti 500 liradan 1500 liraya çıktı

Geçen yıl 500 lira civarında olan ortalama özelliklere sahip bir otomobilin  periyodik bakım masraflarının bu yıl 1500 liraya çıktığını söyleyen oto tamircisi malzemelere gelen ciddi fiyat artışı nedeniyle oto tamircileri olarak yatıkları işten para kazanma şanslarının olmadığını, ellerine geçen para ile SGK, Bağ-Kur, banka kredi borcu ve diğer girdiler ödemek durumunda kaldıklarını ifade etti.

Dövizle alakalı olmayan ürünlere bile döviz kuru zammı geliyor

Döviz kurundaki artışın malzeme fiyatlarına da yansıdığını kaydeden oto tamircisi, dövizle alakalı olmayan ürünlerinde zamlandığını belirterek, “Dolarla alınan ürünlerdeki fiyat artışı bağlantılı olarak diğer ürünleri de tetikliyor” diye konuştu.

300 liraya yaptığımız market alışverişi 1000 liraya çıktı

Hayat pahalılığının sadece işleriyle ilgili ürünlerde değil, temel tüketim ürünlerinde de var olduğunu söyleyen oto tamircisi, market alışverişinde geçen yıl 300 liraya doldurdukları arabanın bagajının bu gün 1000 liraya bile dolmadığını belirterek, “Bu 1000 liralık alışverişin içinde et bile yok ama arabanın bagajı dolmadı. Eskiden bu paraya tarla satın alıyorduk” diyerek, enflasyonun geldiği noktayı özetledi.

Gidişat kötü

Sanayi esnafının sorunlarını dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, enflasyon ve ekonomik krizin hayatın her alanında ciddi yaralar açtığını belirterek, “Bir taraftan hayat pahalılığı, diğer yandan pandemi koşulları esnafımızı ciddi bir çıkmazın içine soktu. Esnaf sattığı bir ürünün yerine ertesi gün aynı fiyat a yenisini alamıyor. Gidişat çok kötü” şeklinde konuştu.

Destekler esnafın dışının kovuğuna bile yetmiyor

Esnafın döviz kurları ve fiyat artışlarının neden olduğu mağduriyetinin giderilmesi için desteklenmesi gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “verildiği söylenen destekler, girdi maliyetlerinin 2 katına çıktığı bir dönemde esnafın dişinin kovuğuna bile yetmiyor” dedi.

Yaraya merhem olacak destek verilmeli

Gürer, esnafın durumunun çok ciddi boyutlarda kötüleştiğine vurgu yapan Gürer, iktidarın bu konuda önlem alarak bir an önce yaşanan mağduriyetlerin kısmen e olsa önlenmesine yönelik düzenleme yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

banner101

banner100