banner112
banner111

CHP'li Sertel DEÜ'deki kişiye özel ilan iddiasını Meclis'e taşıdı

Muhabirimiz Gökçe Adar'ın gündeme taşıdığı Dokuz Eylül Üniversitesi'nde rektör yardımcısı Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp'in doktora tez danışmanının kızı için açıldığı iddia edilen kişiye özel ilan Meclis gündemine taşındı. CHP'li Atila Sertel, “Üniversitede iş barışını bozacak etki doğuran uygulamalar sürmektedir” dedi.

CHP'li Sertel DEÜ'deki kişiye özel ilan iddiasını Meclis'e taşıdı

9 EYÜL - Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne açılacak kadro için adrese teslim ilana çıkıldığı iddia edilmişti. İlanın; Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Kurucusu ve enstitü müdürlüğü yapan, aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geçen yıl atanan rektör yardımcısı Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp'a doktora tez danışmanlığı yapan Prof. Dr. Nejat Akar'ın kızı Başak Akar için açıldığı ileri sürülmüştü. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, iddiaların gazetemizde yer almasının ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör kadrolarına yükselmeyi bekleyen çok sayıda öğretim elemanı olduğu üniversite personeli tarafından dillendirilmektedir. Buna karşın ilan edilen kadrolar hakkında şaibe iddiaları da devam etmektedir” dedi.

'KİŞİYE ÖZGÜLÜK'
Sertel, önergesinde, ilanların 30449 sayılı Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’ne aykırılık teşkil ettiği iddia edildiğini hatırlattı. Üniversitede iş barışını bozacak etki doğuran uygulamaların sürdüğünü ifade eden Sertel, Bakan Özer'e şu soruları yöneltti: “Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yükselme bekleyen kaç öğretim elemanı bulunduğuna dair çalışma yapılmakta mıdır? Anabilim dalları ve bölüm başkanlıkları öğretim üyesi ilanlarına esas teşkil edecek karar süreçlerine dahil edilmekte midir? 05.05.2022 tarihli Resmi Gazete’de ilan edilen ve aşağıda nitelikleri yer alan Dr. Öğretim Üyesi ilanı “kişiye özgülük” izlenimi vermektedir. Çalışma alanlarının tek tek sayılmasıyla dikkat çekmektedir. “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora yapmış olmak. Modernizm, milli kimlik inşası, kültür ve sağlık teknolojisi politikaları üzerine çalışmaları olmak.” İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı için ilan edilen Dr. Öğretim Üyesi ilanına kaç aday başvurmuştur? Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’ne göre ilanlarda adayların tez çalışmalarının tamamına veya bir kısmına yer verilmesi yasaklanmıştır. Başvuru işlemleri sırasında böyle bir durum ortaya çıkmış mıdır?”

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2022, 11:06
YORUM EKLE

banner101

banner100