CHP'li Polat toplu zehirlenmenin peşini bırakmıyor

CHP'li Polat toplu zehirlenmenin peşini bırakmıyor
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir Aliağa’daki Star Rafinerisi’nde çalışan 3 bine yakın işçinin zehirlenmesini TBMM gündemine taşıdı. Star Rafinerisi’nde yemek servisi yapan Akyıldız Gıda A.Ş. firmasının AKP’ye yakın olduğu, bu nedenle korunduğu iddialarının doğru olup olmadığını soran Polat, “Özellikle sanayi bölgelerindeki işletmelerde meydana gelen toplu zehirlenme olaylarının önüne geçilmesi için ne gibi önlemlerin alınması düşünülmektedir?” diye sordu.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi, İzmir Milletvekili ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat, İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki Star Rafinerisi’nde yaşanan ve 3 bine yakın işçiyi etkileyen zehirlenme olayının peşini bırakmıyor. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Polat, firmada yemek servisi yapan Akyıldız Gıda A.Ş. yemek firmasının AKP’ye yakın olduğu, bu nedenle korunduğu iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Polat, “Daha önce de söz konusu şirkette 3 kez toplu zehirlenme yaşandığı, ancak firma hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Özellikle sanayi bölgelerindeki işletmelerde meydana gelen toplu zehirlenme olaylarının önüne geçilmesi için ne gibi önlemlerin alınması düşünülmektedir?” sorularını yöneltti.

TOPLU ZEHİRLENME OLAYLARI İLK DEĞİL


CHP’li Polat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2017 yılında kamuya ait okullarda, hastanelerde, yurtlarda, kışlalarda ve şantiyelerde servis edilen yemekler nedeniyle en az 5 bin kişinin çeşitli nedenlerden dolayı zehirlendiğini anımsattı. Son olarak İzmir’in Aliağa ilçesinde Star Rafinerisi adını taşıyan sanayi tesisinin inşaatında çalışan yaklaşık 3 bin işçinin yedikleri akşam yemeğinden zehirlendiğini hatırlatan Polat, şöyle devam etti:

“Bu yılın Mayıs ayında ve geçen yılın Temmuz ayında da yine söz konusu rafinerinin inşaatında çalışan Gemont ve Tekfen işçileri de yemeğin kötü koktuğunu ve olası bir zehirlenmeye karşı yemeği yemeyeceklerini söyleyerek tepkilerini dile getirmiştir. İşçiler, yemek servisi yapan ve AK Parti’ye yakın olduğu öne sürülen Akyıldız Gıda A.Ş. yemek firmasının özelikle korunduğunu belirterek, insan onuruna ve sağlığına yaraşır şekilde yemek istediklerini talep etmişlerdir. Zehirlenen işçilerin tedavisi çok zor koşullarda yapılmış, çoğu işçi yer olmadığı için ayakta iğne ya da serumla tedavi edilmiştir.”

FİRMA YÖNETİCİLERİ ARASINDA AKP YÖNETİCİLERİ VAR MI?


Akyıldız Gıda A.Ş. adlı firmanın sahibi ve yöneticilerinin kimler olduğunun açıklanmasını isteyen Polat, “Söz konusu firmanın sahip veya yöneticileri arasında AKP üyesi ve/veya yöneticisi bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu kişiler kimlerdir? İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan’ın AKP Gümüşhane eski Milletvekili olan kardeşi Sabri Varan’ın Akyıldız Gıda A.Ş ile ortaklığı var mıdır?” diye sordu.

TOPLU ZEHİRLENMELERE KARŞI NASIL ÖNLEMLER ALINACAK?


Polat, söz konusu şirketin son 3 yılda kaç kamu ihalesine girdiğinin ve kaçını kazandığının açıklanmasını isteyerek, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Söz konusu firmanın resmi ihalelerden men edilmesi gündemde midir? Gündemde olacak mıdır?

-Söz konusu şirkete ilişkin yapılan denetimlerin tarihleri ve sonuçları nelerdir?

-Daha önce de söz konusu şirkette 3 kez toplu zehirlenme yaşandığı, ancak firma hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı iddiaları doğru mudur?

-İşçilerin çoğunun kaldığı kampta yeterli sağlık önemlerinin alınmadığı ve kapılara resmi ve sivil polisin yerleştirilerek, kamptaki işçilerin dışarıyla iletişimlerinin kesildiği iddiası doğru mudur?

-Özellikle sanayi bölgelerindeki işletmelerde meydana gelen toplu zehirlenme olaylarının önüne geçilmesi için ne gibi önlemlerin alınması düşünülmektedir?”
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92