Brent petrolün varil fiyatı günün sonunda yüzde 1,07'lik bir artışla 80,24 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 74,50 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatlarındaki teknik analizlere göre, Brent petrolde direnç aralığı 80,37 ile 80,49 dolar, destek bölgesi ise 79,83 ile 79,93 dolar olarak öngörülüyor.

Gerginlikler ve Petrol Fiyatları

Yemen'deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi'nin Kızıldeniz'de İsrail gemilerine yönelik saldırı tehdidi ve İsrail'in güneyindeki Eilat Limanı'nda faaliyet azalması, petrol piyasalarında endişe yaratmış durumda. Bu tehditler ve Husilerin eylemleri, birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almasına neden oldu.

Özellikle İngiliz enerji devi bp'nin Kızıldeniz'deki tanker trafiğini durduracağını açıklaması, enerji sevkiyatlarındaki sorunun daha geniş bir alana yayılmasına neden oldu.

Dolar'ın ateşi sönmüyor! 31 TL'yi aştı... Dolar'ın ateşi sönmüyor! 31 TL'yi aştı...

Petroldeki Değişimler ve OPEC'ten Ayrılık Kararı

Geçtiğimiz günlerde Angola'nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) ayrılma kararı açıklaması petrol fiyatlarında kısmi bir düşüşe yol açtı. Angola Maden Kaynakları, Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Diamantino Azevedo, ülkesinin OPEC ile petrol üretim kotası konusunda anlaşmazlığa düştüğünü belirtti. Bu durum, Afrika'da en fazla petrol rezervine sahip ülkelerden biri olan Angola'nın bu yıl petrol üretiminin en fazla gerilediği ülke olmasıyla dikkat çekti.

Kaynak: HABER MERKEZİ